reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Zasady ekoogrodnictwa

Zasady ekoogrodnictwa

Ogród ekologiczny uprawiamy w zgodzie z wypracowanymi przez naturę i poznanymi przez człowieka sposobami obiegu materii, energii oraz samoregulacji. Odtwarzamy procesy zachodzące w ekosystemach i wykorzystujemy je.

Podstawą prowadzenia uprawy ekologicznej jest kompostowanie, które imituje procesy glebotwórcze. Tak jak w naturze obumarłe szczątki roślin i odchody zwierząt poddawane są procesowi rozkładu związków organicznych na proste składniki mineralne, oraz powstające po wtórnej syntezie związki humusowe. Efektem końcowym jest powstanie wartościowego nawozu, z którego rośliny mogą pobrać substancje odżywcze, potrzebne do budowy i odżywiania nowych komórek.

Ogród ekologiczny w odróżnieniu od naturalnego ekosystemu, tworzony jest według planu i służyć ma określonemu celowi, dlatego nie wszystkie naturalne procesy i zjawiska są w nim mile widziane. Szkodniki, choroby czy sukcesja (następstwo) gatunków ograniczane są przez odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne oraz dobór gatunków i płodozmian. Aby twój ogród przynosił korzyści tobie i otoczeniu przestrzegaj kilku reguł:

1. Dąż do samowystarczalności lub korzystaj z lokalnych źródeł - Sam rozmnażaj rośliny, produkuj nawozy i kompost. Jeżeli musisz kupić narzędzia, rośliny lub biomasę to skorzystaj z regionalnych wyrobów. Pamiętaj że masowo produkowane i importowane produkty to wytwory systemu eksploatującego i zatruwającego środowisko naturalne.

2. Stosuj rodzime lub zasymilowane gatunki roślin, dobrze radzące sobie w danym klimacie - Ceń stare odmiany o sprawdzonej odporności na szkodniki i klimat, nie stosuj odmian wymagających w uprawie dodatkowych zabiegów preparatami chemicznymi. Pamiętaj że siła gatunku zależy od wielkości jego puli genowej.

Zobacz także: Korzyści płynące z ekoogrodnictwa

3. Kompostuj resztki organiczne z domu i ogrodu -Wzbogacanie gleby kompostem zapobiega jej wyjałowieniu oraz ogranicza wydatki na utylizacje śmieci i zakup nawozów.

4. Zrezygnuj całkowicie ze środków chemicznych - Chemikalia są szybsze i skuteczniejsze niż preparaty i nawozy własnej produkcji, ale ich wytwarzanie i dystrybucja pociąga za sobą poważne następstwa ekologiczne.

5. Wykorzystuj naturalne właściwości roślin do walki ze szkodnikami i chorobami - Wiele roślin posiada silne substancje odstraszające lub trujące szkodniki i patogeny. Należy wykorzystać je do przygotowywania gnojówek, wywarów, wyciągów i naparów.

6. Stosuj płodozmian i allelopatię - Płodozmian stanowi ważny element w zapobieganiu degradacji gleby oraz ogranicza rozwój patogenów. Allelopatia to wpływ różnych gatunków roślin i grzybów na gatunki sąsiadujące. Wykorzystując wiedzę o allelopatii wzmacniamy samoregulacje i wzrost ogrodu.

7. Badaj procesy zachodzące w ogrodzie i udoskonalaj go czerpiąc z wiedzy przyrodniczej - Badania odczynu, zasobności gleby i wilgotności pozwalają efektywnie zaplanować skład gatunkowy i cykle nawożenia. Znajomość lokalnej fauny i tradycji ogrodniczych pomogą uniknąć Ci prostych błędów.

8. Stwórz środowisko życia dla dzikich zwierząt. Zaproś do ogrodu obrońców twoich roślin: drapieżne ssaki, płazy i owadożerne ptaki.

Zobacz także: Elementy składowe ogrodu ekologicznego

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sam rozmnażaj rośliny, produkuj nawozy i kompost.
Sam rozmnażaj rośliny, produkuj nawozy i kompost.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Szpak

trenerka i założycielka organizacji szkoleniowej Laboratorium Współpracy: www.laboratoriumwspolpracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama