REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zasady ekoogrodnictwa

Adam Lisiecki
HORTLAND www.hortland.com.pl
Sam rozmnażaj rośliny, produkuj nawozy i kompost.
Sam rozmnażaj rośliny, produkuj nawozy i kompost.

REKLAMA

REKLAMA

Ogród ekologiczny uprawiamy w zgodzie z wypracowanymi przez naturę i poznanymi przez człowieka sposobami obiegu materii, energii oraz samoregulacji. Odtwarzamy procesy zachodzące w ekosystemach i wykorzystujemy je.

Podstawą prowadzenia uprawy ekologicznej jest kompostowanie, które imituje procesy glebotwórcze. Tak jak w naturze obumarłe szczątki roślin i odchody zwierząt poddawane są procesowi rozkładu związków organicznych na proste składniki mineralne, oraz powstające po wtórnej syntezie związki humusowe. Efektem końcowym jest powstanie wartościowego nawozu, z którego rośliny mogą pobrać substancje odżywcze, potrzebne do budowy i odżywiania nowych komórek.

REKLAMA

REKLAMA

Ogród ekologiczny w odróżnieniu od naturalnego ekosystemu, tworzony jest według planu i służyć ma określonemu celowi, dlatego nie wszystkie naturalne procesy i zjawiska są w nim mile widziane. Szkodniki, choroby czy sukcesja (następstwo) gatunków ograniczane są przez odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne oraz dobór gatunków i płodozmian. Aby twój ogród przynosił korzyści tobie i otoczeniu przestrzegaj kilku reguł:

1. Dąż do samowystarczalności lub korzystaj z lokalnych źródeł - Sam rozmnażaj rośliny, produkuj nawozy i kompost. Jeżeli musisz kupić narzędzia, rośliny lub biomasę to skorzystaj z regionalnych wyrobów. Pamiętaj że masowo produkowane i importowane produkty to wytwory systemu eksploatującego i zatruwającego środowisko naturalne.

2. Stosuj rodzime lub zasymilowane gatunki roślin, dobrze radzące sobie w danym klimacie - Ceń stare odmiany o sprawdzonej odporności na szkodniki i klimat, nie stosuj odmian wymagających w uprawie dodatkowych zabiegów preparatami chemicznymi. Pamiętaj że siła gatunku zależy od wielkości jego puli genowej.

Zobacz także: Korzyści płynące z ekoogrodnictwa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Kompostuj resztki organiczne z domu i ogrodu -Wzbogacanie gleby kompostem zapobiega jej wyjałowieniu oraz ogranicza wydatki na utylizacje śmieci i zakup nawozów.

4. Zrezygnuj całkowicie ze środków chemicznych - Chemikalia są szybsze i skuteczniejsze niż preparaty i nawozy własnej produkcji, ale ich wytwarzanie i dystrybucja pociąga za sobą poważne następstwa ekologiczne.

REKLAMA

5. Wykorzystuj naturalne właściwości roślin do walki ze szkodnikami i chorobami - Wiele roślin posiada silne substancje odstraszające lub trujące szkodniki i patogeny. Należy wykorzystać je do przygotowywania gnojówek, wywarów, wyciągów i naparów.

6. Stosuj płodozmian i allelopatię - Płodozmian stanowi ważny element w zapobieganiu degradacji gleby oraz ogranicza rozwój patogenów. Allelopatia to wpływ różnych gatunków roślin i grzybów na gatunki sąsiadujące. Wykorzystując wiedzę o allelopatii wzmacniamy samoregulacje i wzrost ogrodu.

7. Badaj procesy zachodzące w ogrodzie i udoskonalaj go czerpiąc z wiedzy przyrodniczej - Badania odczynu, zasobności gleby i wilgotności pozwalają efektywnie zaplanować skład gatunkowy i cykle nawożenia. Znajomość lokalnej fauny i tradycji ogrodniczych pomogą uniknąć Ci prostych błędów.

8. Stwórz środowisko życia dla dzikich zwierząt. Zaproś do ogrodu obrońców twoich roślin: drapieżne ssaki, płazy i owadożerne ptaki.

Zobacz także: Elementy składowe ogrodu ekologicznego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA