reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Zasady ekoogrodnictwa

Zasady ekoogrodnictwa

Ogród ekologiczny uprawiamy w zgodzie z wypracowanymi przez naturę i poznanymi przez człowieka sposobami obiegu materii, energii oraz samoregulacji. Odtwarzamy procesy zachodzące w ekosystemach i wykorzystujemy je.

Podstawą prowadzenia uprawy ekologicznej jest kompostowanie, które imituje procesy glebotwórcze. Tak jak w naturze obumarłe szczątki roślin i odchody zwierząt poddawane są procesowi rozkładu związków organicznych na proste składniki mineralne, oraz powstające po wtórnej syntezie związki humusowe. Efektem końcowym jest powstanie wartościowego nawozu, z którego rośliny mogą pobrać substancje odżywcze, potrzebne do budowy i odżywiania nowych komórek.

Ogród ekologiczny w odróżnieniu od naturalnego ekosystemu, tworzony jest według planu i służyć ma określonemu celowi, dlatego nie wszystkie naturalne procesy i zjawiska są w nim mile widziane. Szkodniki, choroby czy sukcesja (następstwo) gatunków ograniczane są przez odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne oraz dobór gatunków i płodozmian. Aby twój ogród przynosił korzyści tobie i otoczeniu przestrzegaj kilku reguł:

1. Dąż do samowystarczalności lub korzystaj z lokalnych źródeł - Sam rozmnażaj rośliny, produkuj nawozy i kompost. Jeżeli musisz kupić narzędzia, rośliny lub biomasę to skorzystaj z regionalnych wyrobów. Pamiętaj że masowo produkowane i importowane produkty to wytwory systemu eksploatującego i zatruwającego środowisko naturalne.

2. Stosuj rodzime lub zasymilowane gatunki roślin, dobrze radzące sobie w danym klimacie - Ceń stare odmiany o sprawdzonej odporności na szkodniki i klimat, nie stosuj odmian wymagających w uprawie dodatkowych zabiegów preparatami chemicznymi. Pamiętaj że siła gatunku zależy od wielkości jego puli genowej.

Zobacz także: Korzyści płynące z ekoogrodnictwa

3. Kompostuj resztki organiczne z domu i ogrodu -Wzbogacanie gleby kompostem zapobiega jej wyjałowieniu oraz ogranicza wydatki na utylizacje śmieci i zakup nawozów.

4. Zrezygnuj całkowicie ze środków chemicznych - Chemikalia są szybsze i skuteczniejsze niż preparaty i nawozy własnej produkcji, ale ich wytwarzanie i dystrybucja pociąga za sobą poważne następstwa ekologiczne.

5. Wykorzystuj naturalne właściwości roślin do walki ze szkodnikami i chorobami - Wiele roślin posiada silne substancje odstraszające lub trujące szkodniki i patogeny. Należy wykorzystać je do przygotowywania gnojówek, wywarów, wyciągów i naparów.

6. Stosuj płodozmian i allelopatię - Płodozmian stanowi ważny element w zapobieganiu degradacji gleby oraz ogranicza rozwój patogenów. Allelopatia to wpływ różnych gatunków roślin i grzybów na gatunki sąsiadujące. Wykorzystując wiedzę o allelopatii wzmacniamy samoregulacje i wzrost ogrodu.

7. Badaj procesy zachodzące w ogrodzie i udoskonalaj go czerpiąc z wiedzy przyrodniczej - Badania odczynu, zasobności gleby i wilgotności pozwalają efektywnie zaplanować skład gatunkowy i cykle nawożenia. Znajomość lokalnej fauny i tradycji ogrodniczych pomogą uniknąć Ci prostych błędów.

8. Stwórz środowisko życia dla dzikich zwierząt. Zaproś do ogrodu obrońców twoich roślin: drapieżne ssaki, płazy i owadożerne ptaki.

Zobacz także: Elementy składowe ogrodu ekologicznego

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sam rozmnażaj rośliny, produkuj nawozy i kompost.
Sam rozmnażaj rośliny, produkuj nawozy i kompost.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama