reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Ogród angielski

Ogród angielski

Ogród angielski powstał w XVIII wieku, zrywał z zasadami wcześniejszej epoki – barokiem, który charakteryzował się rygorem i sztucznością. Ogród angielski nawiązywał do naturalnych ogrodów krajobrazowych, odrzucał sztuczność i geometryczność.

Główne elementy charakterystyczne dla angielskiego ogrodu: piękno przyrodniczych form naturalnych, strzyżone szpalery i geometryczne nasadzenia zostały zastąpione nieregularnymi zgrupowaniami drzew i krzewów, klomby i drzewa przybierały swoją naturalną formę i rosły swobodnie, duże trawniki i łąki podkreślały nierówności terenu, wykorzystywano naturalne źródeł, rzeki i jeziora o nieregularnych zarysach, drogi przebiegały po liniach krzywych odkrywając malownicze widoki oraz łącząc poszczególne części ogrodu. Całość stawała się nieregularna, swobodna i asymetryczna.

Ruiny i świątynie w ogrodzie angielskim

Ogrody angielskie to ogrody tajemnicze i "dzikie", często na początku w postaci parku, który stopniowo przechodził w naturalny nienaruszony krajobraz. Elementy architektury sztucznie nawiązywały do przeszłości, np. ustawiano sztuczne ruiny, obeliski, świątynie. Rzeźby były ustawiane nieprzypadkowo, często osadzano je bezpośrednio na ziemi, bez cokołu. Tworzono rozległe rabaty kwiatowe w kolorach różu, bieli i fioletu, obficie kwitnące drzewa, w sposób jakby stworzony ręką natury. Charakterystyczne dla tego stylu są również wszelkiego rodzaju pnącza oplatające altany i pergole, np. wisterie, powojniki i pnące róże. 

Zobacz także: Róże - sposób pielęgnacji

Tajemniczy ogród – ogród angielski

Romantyczności i tajemniczości dodają też bluszcze obficie pnące się po murach i ogrodzeniach. Kładziono nacisk na malowniczość i asymetrię. Praktycznie nie stosuje się tu płotów i parkanów. Zamiast nich naturalnymi elementami wyznaczającymi granice są żywopłoty, skały lub, jeżeli występują w danym miejscu - strumienie. Rośliny, które są stosowane by uzyskać efekt założeń swobodnych to Budleja Dawida, Jaśminowiec wonny, Czarnuszka damasceńska, Łyszczec wytworny, Kosmos podwójnie pierzasty, Koper ogrodowy, Rezeda wonna, Naparstnica purpurowa, Nachyłek dwubarwny.

Zobacz także: Ogrodowe trendy

Za głównych twórców uważa się: W. Kenta, L. Browna, W. Chambersa. Najbardziej znane ogrody tego stylu znajdują się w Anglii. Przykłady najbardziej znanych założeń w stylu angielskim to:

  • Ogród Dendrologiczny w Przelewicach koło Pyrzyc,
  • Englischer Garten w Monachium,
  • Ogród angielski Prior Park z palladiańskim mostem.
reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ogród angielski powstał w XVIII wieku, zrywał z zasadami wcześniejszej epoki – baroku, który charakteryzował się rygorem i sztucznością.
Ogród angielski powstał w XVIII wieku, zrywał z zasadami wcześniejszej epoki – baroku, który charakteryzował się rygorem i sztucznością.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama