reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Kolory w ogrodzie

Kolory w ogrodzie

Kolory w ogrodzie – najczęstszym błędem, jaki popełniamy jest kupowanie pojedynczych roślin bez wcześniejszej ogólnej koncepcji. Przez to przypadkowo wybieramy drzewa i krzewy o różnych barwach i fakturze liści, niedopasowane do siebie, a przecież to właśnie one tworzą szkielet kompozycji ogrodu. Dlatego ważna jest znajomość zasad łączenia barw i stosowanie tych zasad w naszym ogrodzie.

Właściwy dobór kolorów zapewnia harmonijną kompozycję ogrodu. Najbardziej bezpieczne są kompozycje w jednej tonacji, lecz to nie daje pełnej satysfakcji. Należy jednak pamiętać, że nagromadzenie zbyt wielu kolorów może sprawiać wrażenie chaosu.

Jakie kolory roślin wybierać?

Zasadą, jaką należy się kierować w doborze kolorystyki to łączenie kolorów na podstawie koła barw. Ponieważ w ogrodzie dominującym kolorem jest zieleń i jej odcienie, barwy kwiatów i liści dobierzmy względem stylu domu, przyszłego ogrodu i efektu, jaki chcemy uzyskać dzięki nim. Przyjmując, iż budynek jest w tonacji zimnej, kolory ogrodu powinny być także zimne, a tylko częściowo "ocieplone" na przykład niskim podszyciem bylin i kwiatami krzewów. Przyciągną wzrok, ale nie zagłuszą harmonii zimnych kolorów.

Zobacz także: Wiatr, woda i kwiaty

Koło barw to podstawa

Kolory podstawowe z koła barw to żółty, czerwony i niebieski. Kolory pochodne, tworzą się przez mieszanie ze sobą kolorów podstawowych: zielonego, fioletowego i pomarańczowego. Zestawiając te barwy w szereg, albo rozmieszczając je na obwodzie koła otrzymamy skalę barw tęczy. Pod względem estetycznym prawidłowe połączenia kolorów uzyskamy poprzez zestawienie ze sobą kolorów podstawowych, czyli – niebieski z czerwonym, czerwony z żółtym, żółty z niebieskim lub wszystkie trzy razem. Są to połączenia ostre, silnie kontrastujące. Również kontrastujące są zestawienia barw leżących na kole naprzeciw siebie, a więc kolor czerwony z zielonym, niebieski z pomarańczowym, albo żółty z fioletem. Jednak te zestawienia uważane są za najbardziej harmonijne i zalecane. Źle widziane jest łączenie barw sąsiadujących najbliżej, np. czerwonego z pomarańczowym, fioletu z czerwienią, a najgorzej – barw złożonych pierwszego stopnia z barwami złożonymi drugiego stopnia, np. niebieskiej z niebiesko-fioletową, czerwonej z czerwono-pomarańczową.

Jak działają barwy kwiatów?

Wszystkie barwy posiadają różnego rodzaju oddziaływanie, zarówno na nasze samopoczucie jak i kontekst przestrzenny ogrodu. Barwy ciepłe takie jak żółty czy pomarańczowy przybliżają optycznie, pochodne niebieskiego oddalają. Kolory czerwony i zielony są neutralne. Odcienie jasne dodają lekkości, natomiast barwy ciemne odbierane są jako "ciężkie". Kolor niebieski działa uspokajająco i daje wrażenie chłodnej świeżości. Kwiaty kwitnące na niebiesko: cebulice, szafirki, krokusy, niezapominajki, barwinki, goryczka, ostróżki, lobelie, szałwia, dzwonki, chabry, farbownik niebieski, kocimiętka, żeniszek, a z krzewów: lilak (bez), hortensje.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Tulipany.
Tulipany.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.

Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama