REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Oczko wodne w ogrodzie

Karolina Król
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Fontanna.
Fontanna.

REKLAMA

REKLAMA

Zacznijmy od tego, że taką inwestycję, jak budowa nawet najmniejszych rozmiarów oczka wodnego w naszym ogrodzie należy zgłosić do Starostwa Powiatowego. W przeciwnym razie nasze oczko wodne może zostać uznane za samowolę budowlaną.

Istnieje wiele materiałów, które można wykorzystać przy budowie oczka wodnego. Może to być materiał standardowy taki jak beton, kamień czy cegła, można zastosować gotowe formy do zakupienia w marketach budowlanych. Właściwy materiał należy dobrać uwzględniając powierzchnię, funkcje i formę oczekiwanych walorów estetycznych. Należy także pamiętać, że odpowiednio dobrany materiał będzie decydował o odporności zbiornika na wiele czynników zwłaszcza tych atmosferycznych.

REKLAMA

Oczko wodne może być wielką ozdobą ogrodu. Najbardziej spektakularny efekt daje odpowiednio dobrany skład gatunkowy roślin wodnych oraz tych otaczających zbiornik.

Zobacz także: Meble ogrodowe

Dobierając rośliny do oczka wodnego, czy też stawu, poza efektem dekoracyjnym, należy zwróć uwagę na możliwość stworzenia zdrowego, zrównoważonego ekosystemu. Aby było to możliwe, konieczne jest zestawienie w stawie roślin rosnących na różnych głębokościach, roślin produkujących tlen i roślin pływających, które ograniczą nadmiar światła wnikającego do wody.

Rośliny bagienne i wód przybrzeżnych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rośliny bagienne i wód przybrzeżnych są to gatunki rosnące w podmokłej lub nawet mokrej ziemi, ale nie znoszące gleby całkowicie zalanej. Rośliny wód przybrzeżnych, to takie, które sadzi się w płytkiej wodzie o głębokości 10 do 15 cm, a czasem nawet 30 cm. Rośliny te mogą dawać schronienie ptactwu wodnemu i innym małym stworzeniom, a także pozwalają stworzyć efekt przybrzeżnej bujności i gęstwiny, dzięki czemu okolice brzegu oczka wodnego wyglądają bardzo naturalnie.

  • Rośliny strefy bagiennej (0-10 cm): Tatarak drobny 'lisi ogon", Kaczeniec błotny biały, Kosaciec żółty, Pełnik chiński
  • Rośliny strefy szuwarowej (10-30 cm): Czermień błotna, Jeżogłówka gałęzista, Pałka szerokolistna pstrolistna, Przęstka pospolita

Rośliny wód głębokich i rośliny pływające

Rośliny wód głębokich i rośliny pływające rosną w wodzie o głębokości przekraczającej 30 cm. Do tej grupy należą min. bardzo popularne grzybienie (lilie wodne), które oprócz walorów estetycznych ograniczają nadmiar światła wnikającego do wody, przez co zapobiegają nadmiernemu rozwojowi glonów. Podobną funkcję pełnią również rośliny pływające.

  • Rośliny wodne strefy głębokiej (60-150 cm): Azolla karolińska, Hiacynt wodny, Wywłócznik pełny, Topian, Lilia wodna (Grzybień).

Natleniacze

Natleniacze - rośliny podwodne, takie jak np. wywłócznik pełny, pełniące bardzo ważną rolę w ekosystemie oczka wodnego - oczyszczają i dotleniają wodę (są konieczne, jeżeli chcemy hodować w stawku ryby). Pomagają również oczyszczać wodę, gdyż konkurują z glonami o rozpuszczalne sole mineralne.

Zobacz także: Jakie ogrodzenie wybrać

I jeszcze pompy z filtrem

REKLAMA

Poza materiałem roślinnym należy także pamiętać o czysto technicznych sprawach. Woda w sztucznych zbiornikach szybko mętnieje, co powoduje zarastanie glonami. Wówczas konieczne staje się wsparcie natury poprzez zastosowanie pompy z filtrem. W małych zbiornikach takie pompy są konieczne. Do większych oczek są natomiast zalecane, gdyż znacznie ułatwiają ich pielęgnację.

Pompy mogą pełnić również inne funkcje. I tak, poza pompami z filtrem, przydatne bywają również pompy do zasilania kaskad, strumieni lub fontann. Te pompy okażą się szczególnie przydatne, jeżeli lubisz słyszeć szmer przepływającej lub rozbryzgującej się wody.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Odmrożenie cen prądu: 60% podwyżki opłat w spółdzielniach mieszkaniowych? Za co?

    Ostrzegają przedstawiciele innych spółdzielni mieszkaniowych, z którymi rozmawiali dziennikarze "Rzeczpospolitej".

    Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

    Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

    Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    REKLAMA

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    REKLAMA

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    REKLAMA