REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie ogrodzenie wybrać

Karolina Król
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Ogrodzenie.
Ogrodzenie.

REKLAMA

REKLAMA

Stawiając ogrodzenie, oczekujemy żeby nie tylko nas chroniło, ale także cieszyło oko, pasując do całości domu. Płot oddziela nas od hałasu i spalin, utrudnia nieproszonym gościom wstęp na posesję. Powinien współgrać z architekturą domu i podkreślać jego charakter.

Na rynku mamy szeroki wachlarz systemów ogrodzeniowych. Od tych standardowych do coraz bardziej nowoczesnych, a nawet zautomatyzowanych (bramy przesuwne). Zróżnicowanie materiałowe także jest ogromne.

REKLAMA

Ogrodzenia betonowe

Z prefabrykowanych płyt o ażurowej lub litej formie, najczęściej wykorzystywane do ogradzania działek przy domach jednorodzinnych lub przy zakładach produkcyjnych. Wykonane w formie odlewu, mocowane za pomocą zasuwy na słupach także wykonanych z betonu. Niska estetyka, duża wytrzymałości na warunki atmosferyczne, trwałość, stosunkowo niska cena. Różnorodność form i wzorów. Za ich pomocą można szybko i łatwo budować ogrodzenia.

Zobacz także: Najlepsza kostka brukowa do Twojego mieszkania

Ogrodzenia drewniane

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Drewniane ogrodzenia buduje się za pomocą sztachet (płaskich lub profilowanych), żerdzi i bali. Kiedy decydujemy się na ogrodzenie z samego drewna, wtedy wszystkie jego elementy trzeba starannie przygotować - zabezpieczyć przed wilgocią, chorobami i pleśnią. Można to zrobić za pomocą pokostu lub impregnatu do drewna, można też pomalować je farbą. Ogrodzenie drewniane może być płotem ze zwykłych sztachet, desek lub bali drewnianych, oraz takim, w którym przęsła są betonowe, kamienne lub z cegły, wypełnionych drewnem.

Ogrodzenie kamienne, w formie muru

Kamień jest materiałem trwalszym, ale i droższym. Do budowy ogrodzeń używany jest kamień łupany, cięty, oraz kamień polny i rzeczne otoczaki. Z kamieni buduje się często słupki i cokoły ogrodzeń wypełnionych innymi materiałami.

Ogrodzenia metalowe

Ogrodzenia kute - są wyrobami kowalstwa artystycznego. Można zamówić płot według gotowego wzoru lub na indywidualne zamówienie. Ważny jest sposób łączenia poszczególnych elementów metalowego ogrodzenia. Tańszą formą ogrodzenia z metalu są odlewane w formach płoty żeliwne. Ich powierzchnia pokryta jest farbą, co zapobiega korozji. Metalowe ogrodzenia produkują też zakłady ślusarskie, wykorzystując do tego gotowe elementy stalowe, które zespawane tworzą bramy i furtki. Najpopularniejszym ogrodzeniem metalowym jest siatka, gdyż jest ona wszędzie dostępna i łatwa w montażu. Mocuje się ją do słupków osadzonych w betonowych fundamentach. Najczęściej siatkę produkuje się z drutu stalowego ocynkowanego, malowanego proszkowo lub powlekanego.

Zobacz także: Ogrodowe trendy

Ogrodzenia ceramiczne

Z cegły klinkierowej, cegły licówki. Po wybudowaniu ogrodzenia warto pokryć jego powierzchnię preparatem hydrofobowym zapobiegającym nasiąkaniu cegieł wodą (wilgoć jest wrogiem tego materiału)

Zielone ogrodzenia

Wykonane na zasadzie trejażu lub murku oporowego w połączeniu z roślinnością pnącą; żywopłoty cięte geometrycznie lub o swobodnej formie. Idealnymi krzewami na żywopłoty są rośliny liściaste (berberysy, karagana syberyjska, ognik szkarłatny, pigwowiec pośredni, róża dzika, irga). Jako żywopłot doskonale sprawdzają się także krzewy iglaste (jałowce, kosodrzewina, sosna czarna, świerk kłujący, żywotnik, cis pospolity, modrzew).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

    Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

    Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

    Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

    Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

    Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

    Jak zaprosić batmana do ogrodu?

    Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

    REKLAMA

    W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

    W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

    Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

    Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

    Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

    Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

    Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

    Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

    REKLAMA

    Klimatyzacja w bloku

    Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

    Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

    Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

    REKLAMA