| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Iglaki, które nie wymagają cięcia

Iglaki, które nie wymagają cięcia

Iglaki, które nie wymagają przycinania to idealne rozwiązanie dla tych, którzy marzą o żywopłocie, ale nie widzą siebie w roli ogrodnika. Dzięki iglakom, które nie wymagają przycinania nie będziemy musieli się martwić o kształt naszego żywopłotu.

Żywopłot zazwyczaj kojarzy nam się z koniecznością rokrocznego przycinania i precyzyjnego formowania, które porządnie może wykonać jedynie profesjonalista. Nic bardziej błędnego. Istnieją gatunki iglaków o naturalnych, regularnych formach, które z powodzeniem nadadzą się na przyzwoity żywopłot. Niektóre z nich mają pokrój tak regularny, że sadzone zwartym szeregiem tworzą płot o falistym brzegu.

Jedyne cięcia, jakie będziemy musieli wykonywać przy takim żywopłocie to regulowanie jego wysokości, oraz usuwanie pojedynczych chorych, zaschniętych lub złamanych gałązek.

Zobacz także: Jesień przez cały rok - iglaki żółtolistne

Wybierz iglak odpowiedni dla Twojego ogrodu

  • Cis pospolity

Jest to krzew tworzący smukłą, regularną kolumnę o płaskim wierzchołku. Gałęzie ma długie i rozłożone blisko pnia, ulistnienie ciemnozielonym. Rośnie powoli do wysokości 5 m i osiąga średnicę 1,50 m. Można go sadzić w każdej glebie przepuszczalnej oraz na każdym stanowisku.

  • Cyprys wiecznie zielony

Ten iglak o ciemnozielonej wyniosłej sylwetce rośnie bardzo szybko i potrafi osiągnąć wysokość nawet do 20 m, przy średnicy 2 m. Dobrze czuje się w glebie kwaśnej lub wapiennej, przepuszczalnej, a nawet bardzo suchej. Choć żaden wiatr nie jest mu straszny odmiana ta nie znosi ostrych zim i temperatur poniżej -12°C.

  • Cyprysik Lawsona

To odmiana warta uwagi, ponieważ dzięki niej możemy zafundować sobie żywopłot w kolorze niebieskim. Ma bardzo gęste gałązki, których igły latem przybierają barwę zielononiebieską, zaś zimą stalowoniebieską. Rośnie powoli na wysokość 6 m, osiągając przy tym średnicę 2 m. Ma tendencję do wypuszczania kilku wierzchołków. Najlepiej czuje się w glebie zwykłej. Nie lubi nadmiernych chłodów, dlatego w Polsce polecany jest dla województw zachodnich.

  • Tuja zachodnia

Żywopłot z tui zachodnich przez cały rok będzie cieszył nasze oczy jasną zielenią. Odmiana ta uważana jest za jedną z piękniejszych. Ma bardzo gęste gałązki. Rośnie dość szybko osiągając wysokość do 6 m i średnicę 1,5 m. Lubi gleby świeże, wapienne.

  • Jałowiec irlandzki

To odmiana o bardzo gęstych, ściśle przylegających do pnia gałęziach. Osiąga wysokość ok 5 m i średnicę 1 m. Lubi glebę zwykłą, przepuszczalną, nawet suchą i wapienną. Ulistnienie ma kolor prawie szary, który szczególnie efektownie rozjaśnia ogród zimą. Jeżeli chcemy uniknąć rozkładania się gałązek pod ciężarem śniegu możemy przed zapowiadanym opadami dyskretne obwiązać nasze jałowce sznurkiem. 

Zobacz także: Okazałe iglaki do dużego ogrodu

Opracowane na podstawie: "Iglaki w ogrodzie" Philippe Asseray

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »