REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zakładanie trawnika krok po kroku

Katarzyna Adamik
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Trawnik jest nieodłącznym elementem każdego z ogrodów.
Trawnik jest nieodłącznym elementem każdego z ogrodów.

REKLAMA

REKLAMA

Trawnik jest nieodłącznym elementem każdego z ogrodów. W prywatnych ogrodach często zajmuje przeważającą część przestrzeni, dlatego też powinien być zadbany, by godnie reprezentować naszą działkę. Istnieje kilka podstawowych reguł, o których powinniśmy pamiętać przy zakładaniu i pielęgnacji trawnika.

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek robót, musimy wybrać odpowiednią mieszankę traw. Do ogrodów przydomowych, w zależności od potrzeb właściciela, odpowiednie będą mieszanki: uniwersalne, sportowe i rekreacyjne, a dla ogrodów rustykalnych (wiejskich), mieszanki kwiatowo-łąkowe.

REKLAMA

Jak przygotować podłoże

Mając już wybrany odpowiedni gatunek trawy, przystępujemy do robót ziemnych polegających na przygotowaniu podłoża. Zaczynamy od wyrównania terenu. Powierzchnie trawiaste zdecydowanie najlepiej prezentują się na równych terenach. Jeżeli na podłożu naszej działki często zalega woda po większych opadach, należy zainwestować w system drenarski (zajmują się tym wyspecjalizowane firmy). Kolejną czynnością jest przekopanie gleby, by rośliny miały dobry dostęp do wody i powietrza. Na niewielkich terenach prace te wykonujemy ręcznie, na większych należy zaopatrzyć się w glebogryzarkę lub zatrudnić kogoś do pomocy. Tak przygotowana gleba wymaga teraz oczyszczenia z niepożądanych obiektów (kamieni, korzeni) i chwastów. Odpowiednią czynnością jest także polepszenie składu gleby, miedzy innymi poprzez dodanie warstwy torfu lub ziemi kompostowej. Tak przygotowana gleba jest dobrą podstawą pod piękny trawnik.

Zobacz także: Jak nawozić trawnik?

Jaki sposób zakładania trawnika wybrać

REKLAMA

Teraz należy zastanowić się nad sposobem zakładania trawnika. Jeżeli nie oczekujemy natychmiastowych efektów, możemy zdecydować się na siew nasion. Najlepszym terminem siewu jest kwiecień i maj oraz sierpień i wrzesień. Gleba powinna być wilgotna. Przed siewem należy dodatkowo rozbić grudki ziemi na niewielkiej głębokości. Nasiona wysiewać możemy ręcznie, sypiąc ziarna bezpośrednio na glebę. Po skończeniu przykrywamy je niewielką warstwą gleby. Na koniec ubijamy ją walcem. Jeśli go nie posiadamy możemy użyć własnych nóg. Należy pamiętać także o podlaniu naszego przyszłego trawnika rozproszonym strumieniem wody.

Drugim rozwiązaniem jest założenie gotowej murawy. Trawnik z rolki to coraz bardziej rozpowszechniona w Polsce metoda. Niestety jeszcze dość droga. Jej zaletą jest to, że oszczędza czas i wymaga mniej wysiłku, choć postępowanie dotyczące przygotowania podłoża niczym się nie różni od tego dotyczącego przygotowania pod siew nasion. Później to tylko kwestia precyzyjnego ułożenia trawnika przy pomocy poziomic i desek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak pielęgnować trawnik

Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika należy między innymi podlewanie. Zapotrzebowanie traw na wodę jest bardzo wysokie. Najbardziej potrzebują jej w okresie wiosennym. Dawkowanie wody należy dostosować do warunków klimatycznych oraz do rodzaju gleby, na której rośnie trawa.

By nasza trawa zachwycała, nie zapomnijmy o nawożeniu. Wykonujemy je 3–4 razy na sezon, najlepiej zaraz po koszeniu na suchą trawę. Należy głównie stosować preparaty wieloskładnikowe zawierające przede wszystkim azot, fosfor, potas, wapń i magnez. Jeśli posiadamy gnojówkę, obornik czy nawet torf, również możemy je wykorzystać dla polepszenia stanu trawy. Niestety nieprzyjemny zapach skłania właścicieli ogrodów do stosowania raczej nawozów sztucznych.

Jak pobudzić trawę do wzrostu

REKLAMA

Aby pobudzić trawę do krzewienia, głównie wiosną należy przeprowadzić zabiegi areacji lub wertykulacji. Areacja polega na nakłuwaniu wierzchniej warstwy gleby. Wertykulacja to zabieg rozcinania wierzchniej warstwy gleby przy pomocy noży. Obie techniki prowadzą do rozluźnienia podłoża, co wpływa korzystnie na trawę.

Wapnując trawę od czasu do czasu, również wpływamy pozytywnie na jej stan - polepszamy jej wzrost i odkwaszamy glebę. Dodatkowo ułatwia to pozbycie się skrzypów i mchów mogących inwazyjnie „wkroczyć” na nasz trawnik.

Zobacz także: Jak przygotować podłoże pod trawnik?

Jednym z najważniejszych i najbardziej pracochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych jest koszenie trawnika.Częstotliwość koszenia zależy od szybkości wzrostu trawy. Najczęściej zabieg ten wykonujemy raz na tydzień lub dwa. W trakcie upałów i suszy nie należy często kosić trawnika, gdyż mocno operujące słońce może go zbyt wysuszyć. Po skoszeniu trawę należy obficie podlać.

Choć wszystkie opisane wskazówki dotyczące pielęgnacji trawnika wymagają wysiłku, jeśli się do nich zastosujemy, z pewnością uzyskamy piękny, godny pozazdroszczenia trawnik.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA