reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Zakładanie trawnika krok po kroku

Zakładanie trawnika krok po kroku

Trawnik jest nieodłącznym elementem każdego z ogrodów. W prywatnych ogrodach często zajmuje przeważającą część przestrzeni, dlatego też powinien być zadbany, by godnie reprezentować naszą działkę. Istnieje kilka podstawowych reguł, o których powinniśmy pamiętać przy zakładaniu i pielęgnacji trawnika.

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek robót, musimy wybrać odpowiednią mieszankę traw. Do ogrodów przydomowych, w zależności od potrzeb właściciela, odpowiednie będą mieszanki: uniwersalne, sportowe i rekreacyjne, a dla ogrodów rustykalnych (wiejskich), mieszanki kwiatowo-łąkowe.

Jak przygotować podłoże

Mając już wybrany odpowiedni gatunek trawy, przystępujemy do robót ziemnych polegających na przygotowaniu podłoża. Zaczynamy od wyrównania terenu. Powierzchnie trawiaste zdecydowanie najlepiej prezentują się na równych terenach. Jeżeli na podłożu naszej działki często zalega woda po większych opadach, należy zainwestować w system drenarski (zajmują się tym wyspecjalizowane firmy). Kolejną czynnością jest przekopanie gleby, by rośliny miały dobry dostęp do wody i powietrza. Na niewielkich terenach prace te wykonujemy ręcznie, na większych należy zaopatrzyć się w glebogryzarkę lub zatrudnić kogoś do pomocy. Tak przygotowana gleba wymaga teraz oczyszczenia z niepożądanych obiektów (kamieni, korzeni) i chwastów. Odpowiednią czynnością jest także polepszenie składu gleby, miedzy innymi poprzez dodanie warstwy torfu lub ziemi kompostowej. Tak przygotowana gleba jest dobrą podstawą pod piękny trawnik.

Zobacz także: Jak nawozić trawnik?

Jaki sposób zakładania trawnika wybrać

Teraz należy zastanowić się nad sposobem zakładania trawnika. Jeżeli nie oczekujemy natychmiastowych efektów, możemy zdecydować się na siew nasion. Najlepszym terminem siewu jest kwiecień i maj oraz sierpień i wrzesień. Gleba powinna być wilgotna. Przed siewem należy dodatkowo rozbić grudki ziemi na niewielkiej głębokości. Nasiona wysiewać możemy ręcznie, sypiąc ziarna bezpośrednio na glebę. Po skończeniu przykrywamy je niewielką warstwą gleby. Na koniec ubijamy ją walcem. Jeśli go nie posiadamy możemy użyć własnych nóg. Należy pamiętać także o podlaniu naszego przyszłego trawnika rozproszonym strumieniem wody.

Drugim rozwiązaniem jest założenie gotowej murawy. Trawnik z rolki to coraz bardziej rozpowszechniona w Polsce metoda. Niestety jeszcze dość droga. Jej zaletą jest to, że oszczędza czas i wymaga mniej wysiłku, choć postępowanie dotyczące przygotowania podłoża niczym się nie różni od tego dotyczącego przygotowania pod siew nasion. Później to tylko kwestia precyzyjnego ułożenia trawnika przy pomocy poziomic i desek.

Jak pielęgnować trawnik

Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika należy między innymi podlewanie. Zapotrzebowanie traw na wodę jest bardzo wysokie. Najbardziej potrzebują jej w okresie wiosennym. Dawkowanie wody należy dostosować do warunków klimatycznych oraz do rodzaju gleby, na której rośnie trawa.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autorzy:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Trawnik jest nieodłącznym elementem każdego z ogrodów.
Trawnik jest nieodłącznym elementem każdego z ogrodów.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama