| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Ogrodowe trendy

Ogrodowe trendy

Ogrodowe trendy – koniec minimalizmu, triumf ekologii – tak można podsumować propozycje projektantów zieleni na nadchodzący sezon. Jednak ogrodowe trendy są na tyle bogate, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Ogrodowe trendy – ekologia

Ekologiczne inspiracje widoczne są w architekturze zieleni od dawna. Nie dziwi już wykorzystywanie naturalnych materiałów takich jak drewno czy kamienie. Bezpowrotnie odchodzą bogato zdobione plastikowe fontanny czy złocone rzeźby. Synonimem dobrego smaku stała się bezpretensjonalna prostota. Ogród nie może już przypominać starannie zaprojektowanej przestrzeni z przystrzyżoną trawą i precyzyjnie uformowanymi krzewami.

Swoboda i naturalność modne są od dawna. Dotychczas jednak przejawiało się to przede wszystkim w sferze estetyki. Celem projektanta przestrzeni było nadanie mu ekologicznego wyglądu. Wykorzystywano wiec przede wszystkim najprostsze skojarzenia: ekologia to naturalne barwy, drewno, proste meble ogrodowe. Dziś na miano ekologicznego znacznie trudnej jest zasłużyć.

Zobacz także: Ogród japoński

Przede wszystkim ogród musi być całościowym ekosystemem, nie możemy więc wytępić kretów, jeży i innych mieszkańców ogrodu. Wręcz przeciwnie – staramy się przyciągać do niego jak najwięcej gatunków zwierząt, owadów, ptaków. Służy temu staranne zaprojektowanie poszczególnych stref. Drzewa to schronienie dla ptaków, oczko wodne przyciąga owady, żaby i ślimaki. W stercie liści zamieszka jeż. Nie ingerujemy w środowisko sprowadzając egzotyczne rośliny. Najmodniejsze jest wykorzystanie gatunków naturalnie występujących w danej szerokości geograficznej. Nie bójmy się sadzenia pospolicie wyglądających roślin; na tym polega ich urok.

Ekologiczny ogród powinien być elementem stylu życia zgodnego z naturą. Musi się w nim znaleźć miejsce na kompostownik, przetwarzający odpady organiczne. Warto też ustawić wkomponowane w całość pojemniki, które pozwolą nam segregować odpadki. Przydatne może być też miejsce, w jakim zgromadzimy deszczówkę. Niech nie zabraknie w nim też części użytkowej; zasadźmy miętę, czosnek, szczypiorek – przydadzą się do przyrządzania smacznych potraw.

Ziołowy ogródek

Ziołowy ogródek możemy też umieścić w pojemnikach na tarasie. Będzie łączył funkcję użytkową i dekoracyjną. Szalenie modne jest też hodowanie w ogrodzie własnych warzyw i owoców, a następnie przygotowywanie z nich świeżych i prostych dań oraz przetworów na zimę. Skomplikowane? Po porady i inspirację najlepiej wybrać się do dziadków; to ich ogródki działkowe i rabatki są zwykle naprawdę ekologiczne.

Zobacz także: Jaką powierzchnię tarasową wybrać

Czytaj także

Data publikacji:

Autorzy:

www.PocztaKwiatowa.pl

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ogrodowe trendy –  koniec minimalizmu, triumf ekologii – tak można podsumować propozycje projektantów zieleni na nadchodzący sezon.
Ogrodowe trendy – koniec minimalizmu, triumf ekologii – tak można podsumować propozycje projektantów zieleni na nadchodzący sezon.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »