| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Wspólnota mieszkaniowa > Zarządzanie budynkiem. Jak zdać test z odpowiedzialności?

Zarządzanie budynkiem. Jak zdać test z odpowiedzialności?

Zima to wyjątkowy okres w roku, w którym właściciele budynków maja szansę wykazać się jeśli chodzi o zarządzanie nieruchomościami. To właśnie w okresie zimy zgłaszana jest największa ilość szkód związanych z niewłaściwym, lub brakiem właściwego zabezpieczenia budynków. Eksperci ERGO Hestii rądzą na co zwrócić uwagę, aby uchronić się przed poniesieniem dodatkowych kosztów.

  1. Sprawdziłeś czy gałęzie drzew przy budynku nie zagrażają bezpieczeństwu?

Jeśli na terytorium Twojej nieruchomości rosną wiekowe drzewa, pamiętaj o wykonaniu przeglądu drzewostanu pod kątem występowania posuszu i martwych gałęzi. Nacisk mokrego śniegu na obumarłą gałąź z łatwością może doprowadzić do jej odłamania. Dokonując zabiegów pielęgnacyjnych, miej w pamięci zapisy ustawy o ochronie przyrody, które w precyzyjny sposób określają możliwy zakres dokonywanej przycinki.

  1. Czy wybrałeś firmę do odśnieżania posesji?

W obliczu zbliżających się mrozów, równie ważne jest usuwanie śliskości wokół budynku czy też śniegu i sopli z dachu. Bardzo szczegółowo zakres obowiązków w tym zakresie wskazuje ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Najlepiej zaplanować w budżecie konieczność np. wynajęcia firmy zewnętrznej, która będzie dokonywała regularnego odśnieżania posesji, jak również posypywała teren solą lub piaskiem. Pogoda bowiem często zaskakuje i może się okazać, że jedna osoba do tego typu prac jest niewystarczająca. Niestety, konsekwencje niedoszacowania zasobów w tym zakresie bywają ogromne. Uszkodzenie pojazdu w wyniku spadającego śniegu czy sopla często jest szkodą drobną w stosunku do tej na osobie. Złamania, stłuczenia i inne urazy oraz wynikające z tego roszczenia, stają się bolączką niejednego właściciela budynku. Zadośćuczynienie w takich przypadkach to często kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

W przypadku likwidacji szkód z polis odpowiedzialności cywilnej m. in. spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych, widoczny jest wzrost szkód na osobie w okresie zimowym. W przypadku szkód w mieniu - wczesną wiosną, gdy pojawiają się pierwsze odwilże. Wniosek zatem nasuwanie się sam - warto wcześniej przygotować się do zimy tak, aby budynek i jego otoczenie były bezpieczne dla jego mieszkańców i innych osób – radzi Agnieszka Chabowska, Główny Specjalista ds. Likwidacji Szkód w ERGO Hestii.

Źródło: ERGO Hestia

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziółkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »