| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Wspólnota mieszkaniowa > Jak wspólnota może zarabiać?

Jak wspólnota może zarabiać?

Wspólnota mieszkaniowa może zarabiać na każdym elemencie nieruchomości należącym do części wspólnych. Najpopularniejsze metody jakie stosuje wspólnota mieszkaniowa, żeby zarabiać to np. wynajem lokalu użytkowego, bankomat w ścianie budynku i reklamy umieszczane na elewacji. Przeczytaj, jak może zarabiać wspólnota i czego jej nie wolno.

Wynajem lokali użytkowych

Wiele wspólnot, szczególnie tych w centrum miast, które znajdują się w pobliżu ruchliwych ulic, zarabia wynajmując wolne lokale parterowe lub piwniczne na punkty usługowe – sklepy, puby lub restauracje. Kwota naliczana jest za metr kwadratowy i naturalnie zależna jest od miasta, dzielnicy, ulicy i konkretnej lokalizacji. W większych miastach Polski sięga ona kilkuset złotych za m kw.

W dłuższej perspektywie może jednak stać się to bardzo uciążliwe. Spokojne w trakcie dnia kamieniczki wieczorem zaczynają tętnić życiem, a dobiegający z pubów hałas skutecznie może zakłócić spokój i sen jej mieszkańców.

Zobacz także: Zarząd nieruchomością wspólną

Uzyskanie dodatkowych przychodów jest również możliwe, gdy przez wspólny grunt przechodzą sieci lub  urządzenia energetyczne. Przedsiębiorstwa, do których należy wspomniana infrastruktura, nie są co prawda skore do ponoszenia dodatkowych wydatków, ale przyznanie należnych kwot drogą sądową jest wysoce prawdopodobne.

Zobacz także: Uprawnienie do zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej

Oryginalne sposoby

Rzadkim sposobem zarobku przez wspólnoty lub zarządców jest użyczenie budynku ekipie filmowej. Zgoda na kręcenie zdjęć na terenie obiektu nie przyniesie stałego dochodu, a jedynie wynagrodzenie za projekt. Ponadto, istnieje ryzyko, iż nakręcone sceny filmu, serialu telewizyjnego lub spotu reklamowego mogą przedstawić mieszkańców w złym świetle. Dodatkowo kilkutygodniowa praca ekipy filmowej może naruszyć ich spokój, a sukces filmowej produkcji – prywatność .

Poszukiwanie dodatkowych źródeł dochodów jest czynnością żmudną i czasochłonną. Zwykle nie jest ona zawarta w ramach klasycznej umowy między wspólnotą a zarządcą nieruchomości. Niemniej, w celu zmotywowania zarządcy do większej inicjatywy warto zastanowić się nad zapisem, przyznającym dodatkowe wynagrodzenie z tytułu pozyskania źródła finansowania.

Zobacz także: Co zrobić, kiedy sąsiad nie płaci za czynsz?

Źródło: Admus Sp. z o.o.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »