| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Wspólnota mieszkaniowa > Opłaty za media pobierane przez wspólnoty mieszkaniowe – zwolnienie z VAT

Opłaty za media pobierane przez wspólnoty mieszkaniowe – zwolnienie z VAT

Spółdzielnie mieszkaniowe korzystają ze zwolnienia od podatku VAT z tytułu opłat za tzw. media. Minister Finansów wydał rozporządzenie, które zwalnia również wspólnoty mieszkaniowe od podatku VAT w zakresie rozliczania mediów związanych z utrzymaniem lokali wykorzystywanych wyłącznie na cele mieszkaniowe.

Czym jest wspólnota mieszkaniowa?

Zgodnie z ustawą o własności lokali, wspólnota mieszkaniowa to ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości. Wspólnota może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana.

Jakie czynności są zwolnione z VAT?

Zwolnienie od podatku od towarów i usług obejmuje czynności wspólnoty podejmowane na rzecz właścicieli lokali, za które pobierane są opłaty na pokrycie kosztów ich utrzymania. W praktyce oznacza to, że wspólnoty nabywając np. prąd, ciepło i wywóz śmieci na rzecz właścicieli poszczególnych lokali, nie będą im wystawiać faktur VAT. Dotychczas z podobnego zwolnienia korzystały spółdzielnie mieszkaniowe.

Zobacz także: Utworzenie wspólnoty mieszkaniowej z mocy prawa

Jakie korzyści dla wspólnoty?

Dotychczas rozliczenia z tytułu utrzymania nieruchomości odbywały się w ten sposób, że zarząd lub zarządca wspólnoty zawierał umowy z podmiotami, które dostarczają media do budynku jako całości. Dostawca wystawiał jedną fakturę VAT na wspólnotę, natomiast wspólnota rozliczała z członkami koszty zużycia prądu, ciepła czy wody w części wspólnej (np. na korytarzach) oraz w poszczególnych lokalach. Zmiana wprowadzona rozporządzeniem Ministra Finansów oznacza zmniejszenie obowiązków administracyjnych w stosunku do wspólnoty. Przede wszystkim wspólnoty nie będę zobligowane do rejestrowania się jako podatnicy VAT, a także do prowadzenia ewidencji. Przed wprowadzeniem rozporządzenia praktyka w odniesieniu do powyższego bywała różna. Minister Finansów wydał w dniu 21.06.2011 r. interpretację ogólną, nr PT8/033/ IO1/AEW/11/PT-571, w której uznał zwolnienie wspólnoty od podatku VAT w zakresie kosztów zarządu nieruchomością wspólną.

Zobacz także: Premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej – jak ją otrzymać?

Czym jeszcze skutkują nowe przepisy?

Przede wszystkim poziom opodatkowania pozostanie dla wspólnot taki sam jak dotychczas. Oczywiście nie będą mogły teraz odliczyć VAT, co stanowi skutek powyższego zwolnienia. Zdaniem ekonomistów takie rozwiązanie jest korzystne zarówno dla wspólnot, jak i dla budżetu, ponieważ nie wpływa na dochody budżetowe.

Korzyści dla lokatorów?

Niestety właściciele lokali i najemcy nie będą mogli liczyć na korzyści w związku z tym zwolnieniem. Warto zwrócić uwagę, że wspólnoty będą nabywać usługi z podatkiem od towarów i usług, po czym sprzedawać je ze zwolnieniem. Niestety podatek, który będzie zawarty w opłatach przerzucą na nabywców, czyli właścicieli lokali i najemców.

Zobacz serwis: Wspólnota mieszkaniowa

Podstawa prawna

Rozporządzenie Ministra Finansów z 4.04.2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 73, poz. 392 ze zm.)

Rozporządzenie Ministra Finansów z 20.09.2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 198, poz. 1174 ze zm.)

Zobacz także: Wynajem kilku mieszkań a działalność gospodarcza

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »