| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Wspólnota mieszkaniowa > Podział wspólnoty mieszkaniowej

Podział wspólnoty mieszkaniowej

Właściciele lokali mieszkalnych w uchwale mogą wydać stosowną zgodę na dokonanie podziału nieruchomości gruntownej zabudowanej więcej niż jednym budynkiem mieszkalnym, a także powiązane z tym wszelkie zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej. W tym przypadku właściciele dokonują także określenia wysokości udziałów na nowo powstałych nieruchomościach. Dokonywanie podziałów przez wspólnotę mieszkaniową może okazać się skomplikowane z uwagi na konieczność otrzymania zgody właścicieli we wszystkich budynkach.

Podział nieruchomości przez współwłaścicieli

Współwłaściciele posiadają uprawnienie do podziału nieruchomości polegającej na dokonaniu wydzielenia z dotychczasowej nieruchomości dwóch lub więcej działek budowlanych, pod warunkiem, że na nieruchomości gruntowej jest położony więcej niż jeden budynek, a co najmniej jedno z nich powinno mieć wyodrębnioną własność lokalu.

Należy dodać, że podział nieruchomości będzie mógł zostać dokonany zgodnie z ustaleniami planu miejscowego. Jednakże należy mieć na uwadze fakt, że zgodność z ustaleniami planu miejscowego dotyczy przede wszystkim możliwości dokonania w zagospodarowaniu wydzielonych działek, a także przeznaczenia danego terenu.

Wówczas, gdy  podział nieruchomości jest przeprowadzony w celu wydzielenia działki budowlanej, to można to uczynić bez ustaleń planu miejscowego.

Możliwości podziału wspólnoty mieszkaniowej

Dokonywanie podziałów przez wspólnotę mieszkaniową może okazać się skomplikowane z uwagi na konieczność otrzymania zgody właścicieli we wszystkich budynkach. Istnieje kilka możliwości dokonania podziału wspólnoty mieszkaniowej. Do nich należą:

- dokonanie podziału wspólnoty mieszkaniowej na dwie lub więcej wspólnot, pod warunkiem, że dana wspólnota funkcjonuje w nieruchomości, a w jej skład będzie wchodziło kilka budynków mieszkalnych. A przy tym w każdym z tych budynków mieszkalnych zostanie ustanowiona odrębna własność lokali,

Zobacz także: Nieruchomości za granicą

- w wyniku dokonania podziału nieruchomości wspólnej powstaje nowa wspólnota oraz jedna lub więcej nieruchomości. Nieruchomości zabudowane są budynkami, w który jest jeden samodzielny lokal. W tym przypadku lokale znajdujące się w tych budynkach mogą przed podziałek stanowić zarówno odrębną własność, jak i być częścią nieruchomości wspólnej,  a także stanowić w połączeniu z innymi niewyodrębnionymi lokalami indywidualną własność uprzedniego właściciela nieruchomości.

- w wyniku dokonania podziału nieruchomości wspólnej powstaje nowa wspólnota, a także jedna lub też więcej nieruchomości zabudowanych budynkami, w których wiele lokali nie stanowią przedmiotu własności.

Zobacz także serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »