| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Wspólnota mieszkaniowa > Kto zlikwiduje usterkę w kominie?

Kto zlikwiduje usterkę w kominie?

Okresowe przeprowadzanie kontroli budynku, w tym np. instalacji, przewodów dymowych, spalinowych, kanałów wentylacyjnych, jest zgodnie z Art. 62 Ustawy prawo budowlanego obowiązkiem właściciela lub zarządcy budynku.

Obowiązek utrzymania obiektu budowlanego we właściwym stanie spoczywa na właścicielu i zarządcy nieruchomości. Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany utrzymywać i użytkować obiekt zgodnie z zasadami, o których mowa w Art. 5 ust. 2 Ustawy prawo budowlane. Jeśli zarządca nie wypełnia swych obowiązków, właściciel budynku jak również właściciel lokalu powinien podjąć działania w celu uniknięcia zagrożenia związanego z niewłaściwym stanem budynku.

W budynku wspólnoty przewody, kanały i kominy stanowią część nieruchomości wspólnej, więc za ich skontrolowanie przynajmniej raz w roku odpowiada zarząd lub zarządca w zależności od modelu zarządu przyjętego przez wspólnotę mieszkaniową. 

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Koszty z tym związane powinny być pokrywane z zaliczek wpłacanych przez właścicieli lokali na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Wynika to z Art. 14 pkt 1 Ustawy o własności lokali, która wydatki na bieżącą konserwację zalicza do kosztów zarządu. To samo dotyczy kosztów usunięcia usterek, stwierdzonych podczas kontroli albo w innym czasie we wspólnej części nieruchomości.

Usterki stwierdzone w części użytkowanej wyłącznie przez właściciela lokalu, np. nielegalne podłączenie wyciągu w kuchni do przewodu wentylacyjnego powinien usunąć na swój koszt bezpośrednio po stwierdzeniu uszkodzenia.

Kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych, powinny przeprowadzać:
• osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim - w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych;
• osoby posiadające uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności - w odniesieniu do przewodów kominowych
Kominiarze oraz inni specjaliści nie mają żadnych uprawnień, do podjęcia decyzji w sprawie regulacji kominów. Mogą ewentualnie zaproponować sposób rozwiązania problemu. Decyzję o wyborze sposobu likwidacji usterki podejmuje zarząd wspólnoty.
Na każdym dokumencie i szkicu sporządzonym przez kominiarza czy też technika budowlanego należy wymagać pieczęci z numerem uprawnień oraz oryginalnego podpisu obok pieczątki.

Zobacz również serwis: Najem

W przypadku, gdy zarząd wspólnoty odmawia przeprowadzenia kontroli, właściciel lokalu powinien we własnym interesie sam zlecić mistrzowi kominiarskiemu kontrolę przewodów spalinowych i wentylacyjnych w należącym do niego lokalu.
Jeśli członkowie zarządu nie dopełnili obowiązku przeprowadzenia kontroli, właściciele lokali mają prawo zawiadomić policję o podejrzeniu popełnienia wykroczenia, za co zarządowi grozi nawet kara pozbawienia wolności.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »