| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Wspólnota mieszkaniowa > Co to jest wspólnota mieszkaniowa

Co to jest wspólnota mieszkaniowa

Wspólnotę mieszkaniową stanowi ogół właścicieli nieruchomości w danym budynku. Jest to swego rodzaju przymusowa i narzucona ustawowo współwłasność nieruchomości stworzona dla zorganizowania zarządzania nieruchomością.

Definicję i sposób funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych znajdziemy w ustawie o własności lokali. Zgodnie z tą ustawą, wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, a także pozywać i być pozywaną. Tym samym ustawodawca wyposażył właścicieli lokali wyodrębnionych jak i niewyodrębnionych, wchodzących w skład określonej nieruchomości w znaczną samodzielność organizacyjną i prawną – wspólnota ma zdolność sądową ale nie ma odrębnej od właścicieli osobowości prawnej. Dzięki temu wspólnota ma m.in. możliwość podejmowania uchwał dotyczących nakładania na członków określonych zobowiązań majątkowych związanych z utrzymaniem i administracją nieruchomością wspólną, jej remontami lub modernizacją. Natomiast w stosunkach zewnętrznych wspólnota ma prawo zawierać umowy i zaciągać zobowiązania np. wobec usługodawców czy banków. Ponosi za nie odpowiedzialność bez ograniczeń ze swojego majątku. W sytuacji, gdy nie jest możliwe w pełni pokrycie zobowiązań wspólnoty z jej majątku, obowiązek ten przejmują właściciele lokali w proporcji wynikającej z przysługujących im udziałów w nieruchomości wspólnej.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Wspólnoty nie można założyć, powstaje bowiem automatycznie z mocy prawa w nieruchomości, w której wyodrębniono i sprzedano choćby jeden lokal, a oprócz niego istnieje w nieruchomości możliwość wyodrębnienia kolejnych lokali. Zatem na początku wspólnota składa się z dwóch właścicieli - tego, który sprzedał lokal (np. gminy) i jest właścicielem reszty budynku oraz właściciela wyodrębnionego lokalu. Z biegiem czasu i w miarę sprzedaży następnych lokali udział dotychczasowego właściciela nieruchomości będzie się zmniejszał, a liczba członków wspólnoty będzie się zwiększać. Wyodrębnienie lokalu oprócz umowy może nastąpić także z mocy orzeczenia sądu znoszącego współwłasność lub na podstawie jednostronnej czynności prawnej właściciela nieruchomości.

Członkami wspólnoty mogą być właściciele lokali mieszkalnych, garaży oraz lokali użytkowych znajdujących się w danej nieruchomości. Nie są nimi natomiast osoby zajmujące lokale nie posiadając prawa własności. W związku z tym nieruchomość będącą własnością komunalną, z której wyodrębniono i sprzedano kilka lokali ich dotychczasowym najemcom, a reszta lokatorów nie zdecydowała się na wykup – wspólnotę mieszkaniową tworzą właściciele wykupionych lokali i gmina jako właściciel reszty lokali, natomiast najemcy nie są członkami wspólnoty i nie mają prawa do podejmowania decyzji w sprawach wspólnoty.

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Igor Bąkowski

Radca prawny

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Samochód w firmie59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Kaszubiak

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »