| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Umowy > Użytkowanie nieruchomości w ramach umowy timesharingu

Użytkowanie nieruchomości w ramach umowy timesharingu

Istnieje możliwość użytkowania nieruchomości w ramach umowy timesharingu. Przez umowę timesharingu osoba fizyczna może nabyć od przedsiębiorcy prawo do korzystania z lokalu mieszkalnego lub budynku w określonym czasie w każdym roku za uiszczeniem ryczałtowego wynagrodzenia.

Zapisz się na nasz newsletter

Timesharing

Przedmiotem umowy timesharingu jest zawsze nieruchomość, gdyż nie można timesharingu ustanowić na rzeczy ruchomej.

Podstawowym celem zawarcia umowy timesharingu – pomiędzy osobą fizyczną a przedsiębiorcą –  jest umożliwienie urlopowiczowi pomieszczenia na okres wakacji przez określony czas w miejscowościach wypoczynkowych.

Należy wskazać , że umowy timesharingu mają przede wszystkim charakter umów konsumenckich.

Dane zawarte w umowie timesharingu

Umowa timesharingu zawarta jest pomiędzy osobą fizyczną a przedsiębiorcą w celu umożliwienia korzystania nabywcy z lokalu mieszkalnego lub budynku w określonym czasie w każdym roku za uiszczeniem ryczałtowego wynagrodzenia. W umowie timesharingu powinny zostać zawierać następujące informacje:

- oznaczanie daty i miejsca zawarcia umowy, 

- dane osobowe nabywcy (imię, nazwisko, miejsce zamieszkania),

- określenie lokalu mieszkalnego lub budynku,

- określenie czasu, na jaki została zawarta umowa,

- określenie przedziału czasowego w danym roku, w którym nabywca może korzystać z lokalu mieszkalnego lub budynku,

- oświadczenie, że korzystanie z nabytego prawa nie jest związane z innymi kosztami, zobowiązaniami niż te, które zostały wskazane w umowie.

Zobacz także serwis: Podatki

Możliwość zakończenia umowy timesharingu

Nabywca w ramach zwartej umowy timesharingu, może od niej odstąpić bez wskazania przyczyny w czasie dziesięciu dni od momentu doręczenia dokumentu umowy, poprzez złożenie przedsiębiorcy oświadczenia o woli odstąpienia od umowy w formie pisemnej. W przypadku odstąpienia od umowy, jest ona rozwiązana, a tym samym nabywca nie ponosi żadnej odpowiedzialności w stosunku do przedsiębiorcy.

Należy pamiętać o tym, że przed upływem terminu od odstąpienia od umowy przedsiębiorca nie jest uprawniony do otrzymywania od nabywcy świadczeń wskazany w umowie timesharingu.

W przypadku możliwości skorzystania przez nabywcę prawa do odstąpienia, umowa timesharingu może nabywcę zobowiązywać do zwrotu przedsiębiorcy wszelkich kosztów, które były potrzebne i niezbędne do zawarcia umowy.

Zobacz także serwis: Wspólnota mieszkaniowa

Podstawa Prawna:

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/122/WE z 14 stycznia 2009 r. w sprawie ochrony konsumentów w odniesieniu do niektórych aspektów umów timeshare, umów o długoterminowe produkty wakacyjne, umów odsprzedaży oraz wymiany (Dz.Urz. WE L 33 z 3 lutego 2009 r., s. 10-30).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyrankiewicz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »