| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Umowy > Warunki wypowiedzenia zawarte w umowie pośrednictwa typu otwartego

Warunki wypowiedzenia zawarte w umowie pośrednictwa typu otwartego

Rynek pośrednictwa nieruchomości rozwija się bardzo intensywnie. Fakt ten wiąże się z większym zapotrzebowaniem na profesjonalną obsługę klientów w tymże zakresie. Nieruchomość coraz częściej jest przedmiotem transakcji na rynku pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Wszelkie sporządzane umowy w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami nabrały znaczenia, gdyż zapewniają one bezpieczeństwo dla klienta.

Zapisz się na nasz newsletter

Kto może żądać wypowiedzenia umowy pośrednictwa typu otwartego

Jeżeli zamawiający żąda wypowiedzenia (z przyczyn nieuzasadnionych) – to powinien on pośrednikowi zwrócić za wydatki, które poniósł w wyniku dokonania czynności w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami lub uiścić ustalone uprzednio wynagrodzenie. Natomiast jeśli pośrednik żąda wypowiedzenia – to powinien on zwrócić zaliczki – które uprzednio otrzymał od zamawiającego. Zobowiązany jest on także uiścić karę umowną – jeżeli takowa została określona w niniejszej umowie.

W jaki sposób należy określić postanowienia określające warunki wypowiedzenia

W umowie pośrednictwa typu otwartego – należy szczegółowo określić warunki wypowiedzenia w celu zabezpieczenia praw stron. Żądanie wypowiedzenia umowy przez którąkolwiek ze stron bez istotnej przyczyny – skutkować będzie obowiązkiem dokonania naprawy ewentualnie powstałej szkody.

Postanowienia określające warunki wypowiedzenia umowy pośrednictwa

1. Zamawiający zastrzega sobie prawo, iż może dokonać wypowiedzenia umowy na skutek niewykonania lub nienależytego wykonania przez Pośrednika.

2. Wypowiedzenie umowy skutkuje rozwiązaniem umowy w terminie 7 dni od momentu podpisania go przez strony niniejszej umowy.

Zobacz także serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

3. Strony niniejszej umowy ustalają, iż wypowiedzenie umowy powinno zostać sporządzone w formie pisemnej – pod rygorem nieważności.

4. Strony niniejszej umowy zastrzegają, iż Zamawiający traci prawo do wypowiedzenia umowy po przedłożeniu przez Pośrednika pisemnej oferty sprzedaży przedmiotowej nieruchomości – o parametrach określonych w niniejszej umowie.

Zobacz także serwis: Umowy w nieruchomościach

Podstawa Prawna:

- art. 746 Kodeks cywilny,

- ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. N 216, poz. 2603 ze zm.)

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK