| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > TBS > Przedmiot działania Towarzystwa Budownictwa Społecznego

Przedmiot działania Towarzystwa Budownictwa Społecznego

Zasadniczym przedmiotem działania Towarzystwa Budownictwa Społecznego jest zarówno budowanie domów mieszkalnych, jak i ich eksploatacja na zasadach najmu.

Towarzystwo Budownictwa Społecznego

Tytułem wstępu należy wskazać, że Towarzystwa Budownictwa Społecznego mogą być tworzone w różnej formie jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne oraz w formie spółdzielni osób prawnych. Towarzystwo Budownictwa Społecznego prowadzi działalność na obszarze wskazanym w umowie lub statucie danego towarzystwa.

Wszelkie dochody osiągane przez TBS nie mogą być przeznaczane do podziału między wspólników lub członków.

Natomiast mogą zostać przeznaczone w całości na działalność statutową towarzystwa. W terminie 14 dni po upływie 4 lat od dnia pierwszego zatwierdzenia statutu lub umowy spółki Towarzystwo Budownictwa Społecznego zobowiązane jest poinformować w formie pisemnej ministra właściwego do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej o fakcie rozpoczęcia wynajmu stanowiących jego własność lokali mieszkalnych.

W TBS powołuje się radę nadzorczą. Zarówno gmina, jak i gminy, na których obszarze działa Towarzystwo Budownictwa Społecznego, posiadają uprawnienie w zakresie  wprowadzenia swoich przedstawicieli do składu rady nadzorczej towarzystwa, w liczbie określonej w statucie towarzystwa.

Zobacz serwis: Prawo budowlane

Przedmiotem działania TBS

Istotnym przedmiotem działania towarzystwa jest budowanie domów mieszkalnych i ich eksploatacja na zasadach najmu.

Ale nie tylko przedmiotem działania jest budowanie domów mieszkalnych i ich eksploatacji na zasadach najmu, gdyż TBS może także wynajmować lokale użytkowe znajdujące się w budynkach towarzystwa, przeprowadzać remonty i modernizację obiektów przeznaczonych na zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych na zasadach najmu, nabywać budynki mieszkalne, sprawować na podstawie umów zlecenia zarząd budynkami mieszkalnymi i niemieszkalnymi niestanowiącymi jego własności, z tym że powierzchnia zarządzanych budynków niemieszkalnych nie może być większa niż powierzchnia zarządzanych budynków mieszkalnych, prowadzić inną działalność związaną z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą (art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (tekst jednolity Dz.U. z 2000 r. nr 98, poz.1070 ze zm.).

Zobacz serwis: Nieruchomości za granicą

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »