| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Jak wykupić mieszkanie spółdzielcze za grosze?

Jak wykupić mieszkanie spółdzielcze za grosze?

Ostatnia zmiana prawa pozwala na przekształcenie lokatorskiego i własnościowego prawa spółdzielczego w odrębną własność lokalu (tzw. mieszkanie hipoteczne) za kwotę w optymalnych warunkach nie przekraczającej kilkudziesięciu złotych. W niniejszej poradzie, przestawię jak to zrobić.


Stopień trudności: niski

Koszt- zmienny: od ok. 500 zł (spłata, notariusz, księga wieczysta).

Wymagane dokumenty: brak.

Aby skorzystać z możliwości taniego przekształcenia praw spółdzielczych, w odrębną własność lokalu, trzeba spełnić pewne warunki.:

  • Należy uiścić w całości „tzw. wkład budowlany” (czyli przypadający na dane mieszkanie kredyt zaciągnięty przez spółdzielnię, wraz z odsetkami
  • UWAGA: wiele osób nie może wykupić mieszkań z powodu nieuregulowanych odsetek od kredytu: porównaj.
  • Spłacić ewentualne zadłużenie z tytułu opłat na rzecz spółdzielni (np. czynszu)
  • Wpłacić „nominalną kwotę umorzenia kredytu lub dotacji w części przypadającej na jego lokal”
    • Np. wsparcie w spłacie kredytu udzielone przez państwo wyniosło w stosunku do mieszkania p. Nowaków – 100.000 zł (starych). Po denominacji wartość ta wynosi… 10 zł – tyle muszą zapłacić.

UWAGA: Jeśli nie spełniacie warunków, możecie i tak przekształcić prawo spółdzielcze we własność lokalu. Wiąże się to jednak z dużo większymi kosztami- np. spłatą odsetek od kredytu. O koszty ewentualnego przekształcenia warto zapytać w spółdzielni.

Jakkolwiek nie jest to obowiązkowe, warto zainteresować się na tym etapie kwestią własności nieruchomości, na której znajduje się nasz blok.

Jeżeli bowiem spółdzielnia nie jest właścicielem , ani użytkownikiem wieczystym gruntów, przekształcenie naszego mieszkania nie nastąpi aż do czasu uregulowania własności ziemi.

Informacji powinna nam udzielić spółdzielnia. Jeśli chcemy sami się upewnić powinniśmy udać się do Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu rejonowego, w okręgu którego znajduje się nasz blok i wnieść o wgląd w księgę wieczystą nieruchomości.

Wniosek składamy do prezesa spółdzielni, według wzoru : wzór

Pamiętajmy o tym żeby wniosek podpisał również nasz małżonek jeśli prawo spółdzielcze przysługuje nam wspólnie.

W pierwszej kolejności (jeśli nie ustaliliśmy tego wcześniej) spółdzielnia powinna nam przedstawić koszty związane z przekształceniem prawa spółdzielczego w odrębną własność lokalu.

Zarząd spółdzielni ma 3 miesiące od dnia złożenia przez nas wniosku (warto złożyć go osobiście, i uzyskać pokwitowanie z datą) na podpisanie z nami umowy o ustanowienie oddzielnej własności lokalu (o ile rzecz jasna wnieśliśmy opłatę).

UWAGA: przekształcenie nie dojdzie do skutku jeżeli spółdzielnia nie jest właścicielem, lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości, na której znajduje się nasz budynek. (np. jest jedynie dzierżawcą).

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK