| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Jak wykupić mieszkanie spółdzielcze za grosze?

Jak wykupić mieszkanie spółdzielcze za grosze?

Ostatnia zmiana prawa pozwala na przekształcenie lokatorskiego i własnościowego prawa spółdzielczego w odrębną własność lokalu (tzw. mieszkanie hipoteczne) za kwotę w optymalnych warunkach nie przekraczającej kilkudziesięciu złotych. W niniejszej poradzie, przestawię jak to zrobić.

Spółdzielnie mają jednak ułatwione zadanie w zasiedzeniu gruntów, spółdzielcy mogą je również do tego „mobilizować” : porównaj.

Jeżeli spółdzielnia nie podejmuje działań zmierzających do ustanowienia na naszą rzecz odrębnej własności lokalu, mimo iż spełniamy wszystkie warunki, możemy skierować sprawę do sądu. – właściciel prawa do lokalu spółdzielczego jest w takiej sytuacji zwolniony od wpisu sądowego, a koszty procesu ponosi spółdzielnia.

UWAGA: niedopełnienie obowiązków przez zarząd spółdzielni powoduje powstanie odpowiedzialności karnej po stronie członków zarządu!

Jeżeli spółdzielnia wypełnia swoje obowiązki, zawiera z lokatorem umowę przeniesienia własności lokalu, po spełnieniu przez niego obowiązków (co do zasady wniesienia odpowiednich opłat – patrz krok 1).

Umowa ma formę aktu notarialnego, jednakże opłata notarialna jest znacząco obniżona i wynosi do ¼ minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Jeżeli kwestia zawarcia umowy została rozpatrzona przez sąd, wyrok wydany w sprawie zastępuje oświadczenie woli spółdzielni i stanowi podstawę do wpisania, lub założenia księgi wieczystej dla lokalu.

+ sporządzenie wniosku i wypełnienie warunków jest proste

- spółdzielnie nie są zainteresowane „utratą lokatorów”- duża liczba mieszkań własnościowych skutkuje podziałem spółdzielni.

- grunty na których znajdują się bloki często mają nieuregulowany stan prawny- co utrudnia i wydłuża proces przekształcania mieszkań.

+ za niedotrzymanie terminów ustawowych Członkom zarządu spółdzielnie grozi odpowiedzialność karna- powinno to ich mobilizować do przekształcania mieszkań.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK