| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Kiedy wygasa spółdzielcze prawo lokatorskie?

Kiedy wygasa spółdzielcze prawo lokatorskie?

Spółdzielcze prawo lokatorskie może należeć zarówno do jednej osoby, jak i do obojga małżonków i jest to prawo niezbywalne. Mimo to może jednak dojść do wygaśnięcia spółdzielczego prawa lokatorskiego. W jakich sytuacjach istnieje ryzyko wygaśnięcia prawa lokatorskiego?

Co dalej z lokalem?

W sytuacji gdy dojdzie do wygaśnięcia spółdzielczego prawa lokatorskiego spółdzielnia ma obowiązek wypłacić lokatorowi kwotę równą wartości zajmowanego przez niego lokalu. Kwota ta nie może być jednak wyższa od kwoty jaką spółdzielnia uzyska w wyniku nabycia tego mieszkania przez inną osobę, która stanie do przetargu. Warto pamiętać, że wartość rynkowa lokalu zostanie pomniejszona o kwotę części zobowiązań spółdzielni w związku z budową osiedla przypadającą na dane mieszkanie. Jeszcze bardziej skomplikowane staje się to wtedy, gdy spółdzielnia w trakcie budowy korzystała z środków publicznych – wówczas dodatkowo potrąca się z wartości rynkowej również nominalną kwotę umorzenia kredytu albo dotacji przypadających na dany lokal. Spółdzielnia ma prawo zmniejszyć wypłacane pieniądze także o zaległe opłaty, jeśli takie istnieją, i o koszty określenia wartości rynkowej nieruchomości. Aby w ogóle wypłata tej należności była możliwa, lokator musi opuścić dotychczas zajmowane mieszkanie. Spółdzielnia nie może jednak zawrzeć umowy spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego z inną osobą dopóki prawo danego lokatora ostatecznie nie wygaśnie.

Zobacz także:  Spółdzielcze prawo lokatorskie po rozwodzie

Zobacz także:  Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – zakres i właściwości

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »