| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Lokale budowane przez spółdzielnię w celu ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu

Lokale budowane przez spółdzielnię w celu ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu

Spółdzielnie mieszkaniowe mogą budować budynki w celu sprzedaży znajdujących się w nich lokali na rzecz członków spółdzielni lub na rzecz osób spoza grona członków spółdzielni.

Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych z 2001 roku uwzględniła dostosowanie zakresu działalności spółdzielni mieszkaniowych do warunków gospodarki rynkowej, w tym do konkurowania na rynku m.in. z firmami deweloperskimi. Przedmiotem działalności spółdzielni może więc być budowanie lub nabywanie budynków w celu wynajmowania lub sprzedaży znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu.

Z członkiem spółdzielni ubiegającym się o ustanowienie odrębnej własności lokalu spółdzielnia zawiera umowę o budowę lokalu. Umowa ta musi być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Powinna zobowiązywać strony do zawarcia, po wybudowaniu lokalu, umowy o ustanowienie odrębnej własności tego lokalu, a ponadto powinna zawierać:
• zobowiązanie członka spółdzielni do pokrywania kosztów budowy w części przypadającej na jego lokal przez wniesienie wkładu budowlanego określonego w umowie,
• określenie zakresu rzeczowego robót budowlanych, który będzie stanowić podstawę ustalenia wysokości kosztów budowy lokalu,
• określenie zasad ustalania wysokości kosztów budowy lokalu,
• określenie rodzaju, położenia i powierzchni lokalu oraz pomieszczeń do niego przynależnych,
• inne postanowienia określone w statucie spółdzielni.

Członek spółdzielni wnosi wkład budowlany według zasad określonych w statucie i w umowie o budowę lokalu, w wysokości odpowiadającej całości kosztów budowy przypadających na jego lokal. Jeżeli część wkładu budowlanego została sfinansowana z zaciągniętego przez spółdzielnię kredytu na sfinansowanie kosztów budowy danego lokalu, członek jest obowiązany do spłaty tego kredytu wraz z odsetkami w części przypadającej na jego lokal.

Spółdzielnia ma obowiązek rozliczyć koszty budowy w terminie sześciu miesięcy od dnia oddania budynku do użytkowania.

Działalność deweloperska spółdzielni (budowanie lokali na sprzedaż) nie ma w zasadzie służyć osiąganiu zysku (nadwyżki bilansowej) lecz raczej powiększać dochody spółdzielni z gospodarowania zasobami mieszkaniowymi i umożliwiać zmniejszanie opłat związanych z utrzymywaniem lokali członków i nieruchomości spółdzielni oraz zwiększenie środków przeznaczanych na fundusz remontowy czy inne statutowe fundusze spółdzielni.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Igor Bąkowski

Radca prawny

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Rostworowska

Specjalista ds. obsługi klientów biznesowych z sektora finansowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »