| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Wykup mieszkań spółdzielczych w 2010 roku

Wykup mieszkań spółdzielczych w 2010 roku

Wielu spółdzielców obawiało się, że z końcem 2009 roku utracą możliwość wykupu mieszkania „za złotówkę”. Sejm zrobił im jednak miłą niespodziankę uchwalając w ostatnich dniach grudnia zeszłego roku przepisy umożliwiające dalszy wykup mieszkań na preferencyjnych warunkach. Warto z nich skorzystać.

Obowiązujące od 31 lipca 2007 roku przepisy zmienionej Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych umożliwiały wykup mieszkań lokatorskich i własnościowych przy symbolicznych opłatach. Zostały one jednak zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny, który wyrokiem z dnia 17 grudnia 2008 roku uznał je za niekonstytucyjne i ograniczył ich obowiązywanie do 30 grudnia 2009 roku. Wielu osobom wydawało się że to koniec taniego wykupu mieszkań spółdzielczych.

Rząd we wrześniu 2009 roku złożył do Sejmu projekt ustawy zmieniającej Ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych mający na celu wprowadzenie nowych przepisów w miejsce tych które z końcem 2009 roku miały utracić moc. Projekt ten pierwotnie zakładał możliwość uchwalenia przez walne zgromadzenie spółdzielni dodatkowej opłaty za przekształcenie przy przekształcaniu mieszkań lokatorskich i określenia jej wysokości. Ostatecznie jednak w dniu 18 grudnia 2009 roku Sejm przyjął ustawę zmieniającą ustalającą warunki wykupu w sposób podobny do wcześniej obowiązujących przepisów. Dodano nawet zapis, że spółdzielnia nie może odnosić korzyści majątkowych kosztem swoich członków, w szczególności z tytułu przekształceń praw do lokali. Oczywiście pojawia się pytanie czy tak podobne uregulowania nie zostaną znów uznane za niekonstytucyjne przez Trybunał Konstytucyjny – póki co jednak warto dalej korzystać z preferencyjnego wykupu mieszkań.

W celu przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego czy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo własności, trzeba przede wszystkim złożyć pisemny wniosek o przeniesienie na nas własności lokalu.

Spółdzielnia zobowiązana jest zawrzeć z nami umowę przeniesienia własności lokalu przed notariuszem w terminie sześć miesięcy od dnia złożenia wniosku (dotychczas były to mało realistyczne trzy miesiące), po dokonaniu przez nas spłaty:
• przypadających na nasz lokal części zobowiązań spółdzielni związanych z budową, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami,
• zadłużenia z tytułu opłat i kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na nasz lokal (czyli potocznie czynszu), oraz eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni zgodnie z postanowieniami statutu.

W większości przypadków spłaty związane z zobowiązaniami spółdzielni związanymi z budową będą znikome lub zerowe. Poza nimi musimy pokryć tylko wynagrodzenie notariusza ustalone preferencyjnie nisko na 1/4 minimalnego wynagrodzenia za pracę, oraz koszty sądowe w postępowaniu wieczystoksięgowym.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK