| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Koniec taniego uwłaszczania na byłych mieszkaniach zakładowych znajdujących się w zasobach spółdzielni

Koniec taniego uwłaszczania na byłych mieszkaniach zakładowych znajdujących się w zasobach spółdzielni

Trybunał Konstytucyjny uchylił kolejne przepisy prawa spółdzielczego pozwalające na tanie uwłaszczanie się na mieszkaniach spółdzielczych. Tym razem pozbawił tego prawa najemców byłych mieszkań zakładowych, które zostały przekazane spółdzielniom mieszkaniowym.

Skutkiem orzeczenia jest uniemożliwienie taniego uwłaszczenia się przez najemców na byłych lokalach zakładowych, przekazanych spółdzielniom pod tytułem darmym. Co ważne, uchylając ust. 3 art. 48 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych- Trybunał pozbawił najemców roszczenia o ustanowienie odrębnej własności lokalu- pozostawiając sprawę wyłącznie w gestii zarządu spółdzielni i, co ważne, na warunkach przez niego ustalonych.

W komunikacie prasowym wydanym po wydaniu wyroku, można znaleźć następujące uzasadnienie wyroku w tej części:

"Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, wynikająca z art. 48 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych ingerencja we własność prywatną idzie tak daleko, że nie znajduje należytego konstytucyjnego uzasadnienia. Spółdzielnia mieszkaniowa pozbawiona została nie tylko swobody podjęcia decyzji o zbyciu własności lub zachowaniu jej w swoim ręku, ale także odebrano jej wpływ na to, komu przypadnie własność lokalu, a ponadto - co jeszcze istotniejsze - ograniczono możliwość oddziaływania na ustalenie wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego w zamian za utraconą własność. Tym samym, zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, doszło do naruszenia istoty prawa własności poprzez wprowadzenie ograniczeń dotyczących podstawowego uprawnienia składającego się na treść prawa własności.”

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK