| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Czy lokatorskie prawo do mieszkania może wygasnąć?

Czy lokatorskie prawo do mieszkania może wygasnąć?

Spółdzielcze lokatorskie prawo do mieszkania przysługuje wyłącznie jednej osobie – wyjątek stanowią osoby będące w związku małżeńskim, wtedy prawo do danego lokalu przysługuje obojgu małżonkom. Należy pamiętać, że prawo to może wygasnąć. W jakich sytuacjach dochodzi do wygaśnięcia lokatorskiego prawa do mieszkania?

Lokatorskie prawo do mieszkania a rozwód

Inaczej postępuje się w wypadku rozwodu albo unieważnienia małżeństwa. Wówczas to byli małżonkowie powinni między sobą rozstrzygnąć, któremu z nich przypadnie lokatorskie prawo do mieszkania. Ze względu na to, że dwie obce osoby nie mogą jednocześnie posiadać tego prawa, konieczne jest takie rozwiązanie tej kwestii. Byli małżonkowie mają dokładnie rok na zawiadomienie spółdzielni mieszkaniowej o swojej decyzji. Jeśli jednak nie są w stanie rozwiązać tego sporu osobiście, mogą okazać spółdzielni dowód wszczęcia postępowania o podział lokatorskiego prawa do lokalu. Gdy jednak mimo to termin nie zostanie dopełniony, spółdzielnia powinna wyznaczyć drugi termin rozstrzygnięcia, nie krótszy niż sześć miesięcy. Jeżeli byli małżonkowie nadal nie zadecydują, któremu przypadnie prawo lokatorskie, spółdzielnia może podjąć uchwałę o wygaśnięciu tego prawa.

Komu przysługuje roszczenie o ustanowienie lokatorskiego prawa do mieszkania?

W przypadku śmierci jednego z małżonków – lub obojga, jeśli oboje byli członkami spółdzielni – osoby bliskie mają prawo do roszczenia o przyjęcie do spółdzielni i ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do mieszkania. Do osób bliskich w sytuacji śmierci jednego współmałżonka zalicza się drugiego współmałżonka, dzieci zmarłego lub osoby mu bliskie choć niespokrewnione, na przykład konkubina albo konkubinę. W sytuacji śmierci obojga za osoby bliskie można uznać wyłącznie te, które mieszkały z byłymi małżonkami, czyli dzieci i inne osoby bliskie, na przykład babcie, siostrzeńców, rodzeństwo. Osoby te mają prawo zwrócić się z prośbą do danej spółdzielni mieszkaniowej o przyjęcie w poczet jej członków i ustanowienie lokatorskiego prawa do mieszkania po zmarłym/ zmarłych. Jeśli spółdzielnia nie zechce wyrazić zgody, wówczas można ją uzyskać na drodze sądowej – w takim wypadku sądy są przychylne wnioskodawcom. Co ważne, orzeczenie sądu w sprawie zastępuje uchwałę spółdzielni o przyjęciu w poczet członków i oświadczenie spółdzielni, które jest podstawą do umowy ustanawiającej prawo lokatorskie.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK