| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Kupno mieszkania od spółdzielni mieszkaniowej

Kupno mieszkania od spółdzielni mieszkaniowej

Spółdzielnie mieszkaniowe musiały dostosować się do zmieniających się przepisów i realiów mieszkaniowych. Stąd, planując budowę nowych lokali – oferują je do sprzedaży jako odrębną własność. Procedura jednak nadal zawiera pewne odrębności w stosunku do nabycia lokalu od dewelopera.

Wniesienie wkładu budowlanego

Członek spółdzielni wnosi wkład budowlany według zasad określonych w statucie i w umowie w wysokości odpowiadającej całości kosztów budowy przypadających na jego lokal. Jeżeli część wkładu budowlanego została sfinansowana z zaciągniętego przez spółdzielnię

kredytu na sfinansowanie kosztów budowy danego lokalu, członek jest obowiązany

do spłaty tego kredytu wraz z odsetkami w części przypadającej na jego lokal.

Rozliczenie kosztów budowy następuje w ciągu 6 miesięcy od daty zakończenia budowy.

Zobacz także: Wniosek o zasiedzenie własności nieruchomości

Trwałość umowy – możliwość wypowiedzenia

Umowa o budowę lokalu może być rozwiązana w wyniku jej wypowiedzenia zarówno przez członka spółdzielni, jak i przez spółdzielnię. Przy czym możliwość wypowiedzenia umowy przez spółdzielnię została ograniczona ustawowo:

Spółdzielnia może wypowiedzieć umowę o budowę lokalu, gdy członek spółdzielni lub jego następca prawny, z przyczyn leżących po jego stronie, nie dotrzymał warunków umowy, bez których dalsza realizacja zadania inwestycyjnego lub ustanowienie odrębnej własności lokali, wzniesionych w ramach wspólnie realizowanego zadania inwestycyjnego, byłoby niemożliwe albo poważnie utrudnione (dotyczy to głównie zobowiązań finansowych).

Członek spółdzielni nie jest ograniczony przyczynami wypowiedzenia umowy (ograniczenia w umowie nie będą skuteczne – byłyby działaniami mającymi na celu obejście ustawy).

Wypowiedzenie może nastąpić 3 miesiące przed końcem kwartału kalendarzowego, chyba że strony postanowią w umowie inaczej. W przypadku wypowiedzenia umowy spółdzielnia musi zwrócić wszelkie wniesione opłaty (nie licząc opłaty wpisowej członka spółdzielni).

Zobacz także: Zarządcy spółdzielni ścigają zadłużonych lokatorów

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Odzyskaj.info

Odszkodowania i wypadki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »