| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej – jak ją otrzymać?

Premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej – jak ją otrzymać?

Posiadacze książeczek mieszkaniowych założonych przed 24 października 1990 r. mogą liczyć na tzw. premię gwarancyjną. Aby ją uzyskać, trzeba przeznaczyć pieniądze na ściśle określone cele mieszkaniowe wymienione w ustawie o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych.

Zakup mieszkania od dewelopera – jakie dokumenty są wymagane?

Jeżeli kupiliśmy mieszkanie od dewelopera, uzyskanie premii wymaga dostarczenia szeregu dokumentów. Przede wszystkim należy uzyskać od dewelopera:

– pozwolenie na budowę

– umowę zobowiązującą do wybudowania mieszkania lub domu (musi być zawarta w formie aktu notarialnego),

– zaświadczenie wystawione przez przedsiębiorcę zawierające numer konta bankowego,

– informację o aktualnej wartości kosztorysowej budowanego mieszkania lub domu,

– informację o dokonanej wpłacie na pokrycie kosztów budowy,

– dowód złożenia w sądzie wniosku o wpis do księgi wieczystej roszczenia o ustanowienie odrębnej własności lokalu i przeniesienie tego prawa.

Zobacz także: Wniosek o zasiedzenie własności nieruchomości

W umowie zobowiązującej do wybudowania mieszkania można zawrzeć postanowienie strony o wniesienie o wpis tego roszczenia do księgi wieczystej. Wówczas właściciel książeczki nie musi przedstawiać bankowi dowodu złożenia w sądzie wniosku o wpis wyżej wymienionego roszczenia do księgi, ponieważ bank ma pewność, że taki wniosek prześle do sądu notariusz, który powinien to uczynić w terminie trzech dni od dnia zawarcia umowy zobowiązującej do wybudowania mieszkania.

Książeczki założone po 24 października 1990 r.

Osoby, które założyły książeczki po 24.10.1990 r. nie mogą liczyć na premię gwarancyjną. Dostaną oni jedynie odsetki oraz zgromadzony na książeczce wkład.

Harmonogram realizacji uprawnień do premii gwarancyjnej

Uprawnienia do premii gwarancyjnej są realizowane wg określonego harmonogramu. Od dnia 1 stycznia 2012 r. będą realizowane uprawnienia dla książeczek wystawionych w latach 1976–1979, natomiast od dnia 1 stycznia 2013 r. dla książeczek wystawionych w latach 1980–1985.

Podstawa prawna

Ustawa z 30.11.1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych (t.j. Dz.U. z 2003 r., Nr 119, poz. 1115 ze zm.)

Zobacz także: Zarządcy spółdzielni ścigają zadłużonych lokatorów

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »