| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Jaki cel ma umowa ustanawiająca prawo do lokalu na rzecz członka spółdzielni?

Jaki cel ma umowa ustanawiająca prawo do lokalu na rzecz członka spółdzielni?

Umowa o budowę spółdzielczego lokalu mieszkalnego składa się z umowy o stworzenie lokalu mieszkalnego oraz z umowy ustanawiającej prawo do lokalu na rzecz członka spółdzielni.

Zasadniczym celem umowy ustanawiającej prawo do lokalu na rzecz członka spółdzielni jest przede wszystkim wybudowanie przedmiotowego lokalu. Kolejnym elementem umowy jest doprowadzenie stron do zawarcia umowy ustanawiającej prawo spółdzielcze na rzecz członka spółdzielni, czyli tzn. umowy ostatecznej.

Warto pamiętać o tym, że umowa ustanawiająca prawo do lokalu na rzecz spółdzielcy jest bardzo podobna do umowy przenoszącej prawo do nieruchomości.

Umowy ustanawiającej prawo do lokalu na rzecz członka spółdzielni powinny zostać zawarte w formie aktu notarialnego. Zasada ta wynika bezpośrednio z art. 158 kodeksu cywilnego – na podstawie którego umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości. Ponadto, zobowiązanie to powinno zostać w akcie wymienione.

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Należy wskazać na mocy art. 157 kodeksu cywilnego, że własność nieruchomości nie może być przeniesiona pod warunkiem ani z zastrzeżeniem terminu. W przypadku, kiedy umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości została zawarta pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu – do przeniesienia własności potrzebne jest dodatkowe porozumienie stron obejmujące ich bezwarunkową zgodę na niezwłoczne przejście własności.

Podstawa prawna:
- art. 157 kodeksu cywilnego
- art. 158 kodeksu cywilnego

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »