reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Słownik > Użytkowanie wieczyste

Użytkowanie wieczyste

Użytkowanie wieczyste zostało wprowadzone do polskiego prawa w 1961 r., a w 1964 r. do Kodeksu cywilnego. W użytkowanie wieczyste mogą być oddawane grunty stanowiące własność Skarbu Państwa (położone w granicach administracyjnych miast lub poza nimi, ale włączone do planu zagospodarowania przestrzennego miasta), a także grunty stanowiące własność jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków. Użytkownikiem wieczystym takich gruntów może być zarówno osoba fizyczna, jak i prawna (np. spółdzielnia mieszkaniowa, spółka kapitałowa).

Użytkowanie wieczyste jest formą władania rzeczą cudzą. W granicach określonych przez ustawy, zasady współżycia społecznego i umowę o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste - użytkownik wieczysty może korzystać z gruntu z wyłączeniem innych osób. W tych samych granicach może swoim prawem rozporządzać (zbyć je, obciążyć lub zapisać w testamencie). Budynki i inne urządzenia wzniesione przez użytkownika wieczystego stanowią jego własność. Także te, które nabył przy zawarciu umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste.

Treść umowy

Jeżeli oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste następuje w celu wzniesienia na gruncie budynków lub innych urządzeń, umowa ta powinna określać:

1) termin rozpoczęcia i zakończenia robót,

2) rodzaj budynków lub urządzeń oraz obowiązek ich utrzymywania w należytym stanie,

3) warunki i termin odbudowy w razie zniszczenia albo rozbiórki budynków lub urządzeń w czasie trwania użytkowania wieczystego,

4) wynagrodzenie należne wieczystemu użytkownikowi za budynki lub urządzenia istniejące na gruncie w dniu wygaśnięcia użytkowania wieczystego.

Opłaty

Za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste pobiera się pierwszą opłatę i opłaty roczne (uiszczane przez okres trwania użytkowania wieczystego). Opłaty te ustala się według stawki procentowej od ceny nieruchomości. Stawka pierwszej opłaty wynosi od 15 do 25 proc. ceny nieruchomości. Jeśli nieruchomość oddawana jest w użytkowanie wieczyste w drodze przetargu - musi być ona uiszczona nie później niż do dnia zawarcia umowy; jeśli nieruchomość oddawana jest w drodze bezprzetargowej - można ją rozłożyć na oprocentowane raty.

Opłaty roczne wnosi się przez cały okres użytkowania wieczystego, do 31 marca każdego roku, z góry za dany rok. Wysokość stawek procentowych opłat rocznych jest uzależniona od określonego w umowie celu, na jaki nieruchomość gruntowa została oddana. Dla nieruchomości gruntowych oddanych na cele mieszkaniowe, na realizację urządzeń infrastruktury technicznej i innych celów publicznych wynoszą one 1 proc. ceny. Dla obiektów handlowych czy usługowych - 3 proc. ceny.

Obowiązek płacenia rocznej opłaty obciąża każdego użytkownika wieczystego bez względu na to, czy prawo użytkowania wieczystego nabył bezpośrednio od Skarbu Państwa lub gminy czy też od osoby, której prawo to już przysługiwało. Wysokość opłaty rocznej może być aktualizowana, nie częściej niż raz w roku - jeśli wartość nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste ulegnie zmianie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Echaust-Przybytniak

Deputy Legal Director, RK RODO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama