| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Prawo budowlane > Ustanowienie odrębnej własności lokalu na mocy jednostronnej czynności właściciela według ustawy o własności lokali

Ustanowienie odrębnej własności lokalu na mocy jednostronnej czynności właściciela według ustawy o własności lokali

Odrębna własność lokalu powstać może na podstawie: jednostronnej czynności prawnej właściciela, umowy albo orzeczenia sądowego znoszącego współwłasność.

Zobacz: Hipoteka zabezpiecza nie tylko nieruchomość

Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, w których np. Kowalski jest właścicielem lokalu numer 1 o powierzchni 90m2 i chce go podzielić na mniejsze lokale. Zanim ustanowi odrębną własność lokali, przeprowadzić musi szereg czynności prawnych i fizycznych, a mianowicie:

  1. Uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej wyrażoną w drodze uchwały na dokonanie podziału nieruchomości. Jeżeli wspólnota nie chce wyrazić takiej zgody, właściciel może żądać rozstrzygnięcia przez sąd.
  2. Uzyskać niezbędne pozwolenia, zaświadczenia, projekty na wydzielenie i doprowadzenie do obu lokali niezależnych instalacji: elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, gazowej, centralnego ogrzewania. Tak, aby korzystanie z jednego lokalu nie było związane z koniecznością korzystania z innego lokalu.
  3. Dokonać fizycznego podziału nieruchomości poprzez wydzielenie trwałymi przegrodami każdego z lokali spełniającego przesłanki wskazane m.in. w rozporządzeniu o warunkach technicznych, jakim odpowiadać powinny budynki i ich usytuowanie.
  4. Wykonać inwentaryzację budowlaną z zaznaczeniem na rzutach poszczególnych kondygnacji obu lokali wraz z pomieszczeniami pomocniczymi i przynależnymi. W inwentaryzacji musi też zostać wyliczony udział każdego z lokali w nieruchomości wspólnej. Sposób obliczania udziału został opisany powyżej.  Podczas podziału lokali dojść może do dwóch sytuacji, w pierwszym przypadku podział dotychczasowego lokalu na dwa mniejsze nie zmienia obecnego udziału, np. do tej pory lokal numer 1 posiadał udział 185/1000, po dokonaniu podziału na dwa lokale zostaje on proporcjonalnie między nie rozbity, natomiast suma udziałów obu powstałych w wyniku podziału lokali daje udział pierwotny tj. 185/1000. Z drugim przypadkiem mamy do czynienia, gdy podział lokalu nr 1 skutkował zmianą jego dotychczasowego udziału, więc suma udziałów powstałych dwóch lokali nie da wyniku 185/1000. Jeśli zaistnieje drugi wariant, droga do ustanowienia odrębnej własności lokali powstałych wskutek podziału znacznie się wydłuży. Stanie się tak, ponieważ po zsumowaniu udziałów wszystkich lokali w budynku, suma nie wyjdzie 1000/1000, a zatem, aby móc wyodrębnić lokale, koniecznym będzie, aby najpierw cała wspólnota udała się do notariusza, który dokona korekty udziałów w taki sposób, by wynik znów dawał jedność, a dopiero później właściciel będzie mógł wnosić o ustanowienie odrębnej własności lokali. Jest to procedura dużo dłuższa i kosztowniejsza, bowiem właściciel, przez którego doszło do konieczności zmiany udziałów pozostałych lokali w nieruchomości wspólnej, jest zobowiązany do poniesienia kosztów tych zmian (w księgach wieczystych poszczególnych lokali, zapłaty za czynności notariusza), chyba, że wspólnota postanowi w drodze uchwały inaczej. A zatem, dużo korzystniejszym jest wariant pierwszy, w którym podział lokalu nie wpływa na udziały pozostałych lokali w budynku. Wówczas, pozostali właściciele nie są stronami umowy o wyodrębnienie lokalu, ich rola kończy się na wyrażeniu zgody na podział, nie mają natomiast wpływu na sam fakt czy termin wyodrębnienia lokali. Czasem zdarza się, że po podziale lokali, wspólnota zmienia się z małej w dużą, to chyba jedyny przykład oddziaływania wyodrębnienia lokali na wspólnotę tworzoną przez ogół właścicieli.
  5. Wystąpić do starosty z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o samodzielności lokali, dołączając inwentaryzację budowlaną. Procedura uzyskania zaświadczenia jest najczęściej darmowa w przypadku lokali mieszkalnych i płatna (17zł opłaty skarbowej) w przypadku lokali o przeznaczeniu innym niż mieszkalne. Czas oczekiwania na wydanie zaświadczenia to siedem dni.
  6. Jeśli podział lokalu na dwa dokonany przez Kowalskiego nie wpłynął na udziały pozostałych lokali w budynku, właściciel może udać się do notariusza celem ustanowienia odrębnej własności lokali.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bibby Financial Services Sp. z o.o.

Ekspresowe finansowanie należności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK