| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Prawo budowlane > Odpowiedzialność karna w budownictwie

Odpowiedzialność karna w budownictwie

Potrzeba wsparcia prawa administracyjnego, prawem karnym pojawiła się aby zaostrzyć sankcje za popełnienie samowoli budowlanych (art. 48 i 50) w wyniku słabej egzekucji administracyjnej. Zostało to ujęte w zapisie art. 90 Ustawy „Prawo Budowlane”, gdzie przewiduje to nałożenie kary do 2 lat pozbawiania wolności lub nałożenia grzywny na osoby, które wykonują prace a przy tym łamią przepisy.

Przepis ten ma za zadanie zdyscyplinować osoby uczestniczące w procesie budowlanym, by osoby te nie wykonywały czynności, do których nie posiadają uprawnień. 

Podczas budowy może pojawić się wiele zagrożeń. Powstałe przepisy mają na celu określenie jakie osoby mogą być dopuszczone do kierowania budową oraz poszczególnymi pracami. Ma to na celu wyeliminować zagrożenia, które mogą się pojawić np. w wyniku prac osób bez potrzebnych uprawnień. Tylko zatrudnienie osób o odpowiednich kwalifikacjach zagwarantuje nam należycie zrealizowany projekt.

„Prawo budowlane” zawiera też grupę przepisów, które określają wykroczenia za które na uczestników procesu budowlanego mogą nakładane być kary. Kary te mogą również tyczyć się inwestorów, właścicieli budynków oraz ich użytkowników.

Odpowiedzialność cywilna

Do odpowiedzialności cywilnej w procesie budowlanym mogą być pociągnięci uczestnicy procesu budowlanego oraz  inne osoby, które uczestniczą w wykonywaniu robót budowlanych. Aby uchronić się przed odpowiedzialnością można np. ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej za błędy popełnione podczas wykonywania zobowiązań w procesie budowlanym.

Zobacz także:  O czym należy pamiętać budując garaż?

Zobacz także:  Formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę

Zobacz także:  Termin rozpoczęcia robót budowlanych

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK