| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Prawo budowlane > Zmiany w prawie budowlanym w 2013 roku

Zmiany w prawie budowlanym w 2013 roku

Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w 2013 roku pojawią się zmiany w ustawie Prawo budowlane. Zmiany mają na celu usprawnić proces budowlany i ułatwić inwestorom wszystkie czynności związane z budową domu.

Opracowane przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zmiany, wejdą w życie w trzecim lub czwartym kwartale 2013 roku.

Zgłoszenie do urzędu zamiast pozwolenia na budowę?

Po zmianach w prawie budowlanym inwestor nie będzie już potrzebował pozwolenia na budowę jak to miało miejsce do tej pory. Każdy inwestor planujący budowę domu jednorodzinnego będzie musiał natomiast złożyć w urzędzie specjalne zgłoszenie zawierające projekt budowlany. Będzie to jednoznaczne z otrzymaniem pozwolenia na rozpoczęcie budowy. Wg nowych przepisów, starosta w ciągu 30 dni wyda inwestorowi dziennik budowy, który będzie upoważniał inwestora do rozpoczęcie budowy. Oczywiście, będzie można spodziewać się także negatywnej decyzji ze strony urzędu, która uniemożliwi nam rozpoczęcie budowy.

Zobacz także: Jak wypełnić wniosek o wydanie warunków zabudowy?

Dzięki zmianom skróceniu ulegnie czas oczekiwania na uzyskanie „pozwolenia na budowę”. Obecnie wynosi on od 57 do 86 dni, po zmianach decyzję otrzymamy w ciągu 30 dni. Po zmianach w prawie budowlanym, cały proces uzyskania „pozwolenia na budowę”  będzie przebiegał sprawniej, a urząd będzie miał 14 dni na analizę dokumentów i wskazanie ewentualnych ich braków. Aktualnie w przepisach nie ma podanego terminu, w jakim urząd musi udzielić nam informacji na temat statusu złożonych dokumentów.

Formalności po zmianach – pozwolenie na budowę jednak zostaje

Niestety, choć proces formalności związanych z budową domu po zmianach w prawie budowlanym będzie uproszczony, o uzyskanie pozwolenia na budowę będą musieli starać się inwestorzy, którzy mają w planach budowę budynku o wysokości powyżej 12 m i kubaturze większej niż 5000 m3 lub też będą chcieli budować budynek, który będzie wymagał oceny oddziaływania na środowisko. Pozwolenie na budowę będą musiały uzyskać również osoby, które będą chciały budować budynek, który będzie wykraczał poza obszar zagospodarowania terenu lub działki widniejącej na projekcie.   

Zobacz także: „WZ” – decyzja o warunkach zabudowy

Zalety zmian – mniej dokumentów

Po wprowadzaniu zmian w prawie budowlanym inwestorzy nie będą musieli kompletować takiej ilości dokumentów, jak do tej pory. Nie będzie trzeba też zawiadamiać organów administracji architektoniczno-budowlanej o terminie, w którym chcemy rozpocząć budowę. Uproszczeniu ulegnie też projekt budowlany, nie będzie trzeba bowiem dołączać do niego oświadczeń dostawców mediów oraz zarządców drogi.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Król

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »