| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Prawo budowlane > Czym jest lokal mieszkalny?

Czym jest lokal mieszkalny?

Zgodnie z ustawą o własności lokali, lokal mieszkalny to wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Może on stanowić odrębny przedmiot własności jeżeli jest wyodrębniony z nieruchomości.

Lokal mieszkalny może stanowić odrębną własność wraz z pomieszczeniami przynależnymi. Na wniosek właściciela lokalu niewyodrębnionego z budynku, starosta wydaje zaświadczenie o samodzielności lokalu, które jest podstawą do formalnego wyodrębnienia lokalu z budynku i założenia dla niego odrębnej księgi wieczystej.

Pomieszczenie przynależne jest związane z lokalem w sensie prawnym i funkcjonalnym. W sensie prawnym jest częścią składową lokalu mieszkalnego, natomiast związek funkcjonalny przejawia się w tym, że pomieszczenie przynależne jest przestrzenią przeznaczoną nie do bezpośredniego zaspokajania potrzeb mieszkaniowych ludzi, ale do zaspokajania innych potrzeb osób, które korzystają z samodzielnego lokalu mieszkalnego.

Do lokalu mogą więc przynależeć, jako pomieszczenia przynależne między innymi: piwnica, strych, komórka czy garaż (nie muszą one przylegać do lokalu, wystarczy aby były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal).

Co istotne, przynależne do lokali mogą być wyłącznie pomieszczenia. Oznacza to, że przynależną do lokalu nie można ustanowić określonej powierzchni, np. miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym czy ogródka przydomowego. Tego rodzaju powierzchnie można jednakże przeznaczyć do wyłącznego korzystania przez określonych właścicieli w drodze zawartej pomiędzy właścicielami wszystkich lokali umowy quo od usum.

Właścicielowi wyodrębnionego lokalu przysługuje udział w nieruchomości wspólnej jako prawo związane z własnością lokalu. Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.
Udział w nieruchomości wspólnej jest równy stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi w budynku.

Zobacz serwis: Dom i prawo

Od udziału w nieruchomości wspólnej zależą przede wszystkim koszty związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, lecz także przychody przypadające właścicielom jeżeli nieruchomość przynosi korzyści – np. z najmu.

Szczegółowe wymogi techniczne jakie musi spełniać lokal mieszkalny zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przykładowo, zgodnie z tym rozporządzeniem:
• wysokość pomieszczeń mieszkalnych powinna wynosić w świetle 2,5 metra;
• wysokość pokoi na poddaszu w budynkach jednorodzinnych oraz pomieszczenia w budynkach rekreacji indywidualnej wynosić powinna w świetle 2,2 metra;
• drzwi do pomieszczenia przeznaczonego na stały pobyt ludzi oraz do pomieszczenia kuchennego powinny mieć co najmniej szerokość 0,8 metra, wysokość 2 metry w świetle ościeżnicy i nie powinny mieć progów.

Zobacz serwis: Prawo budowlane

Lokale mieszkalne powinny także posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej, które jest ważne 10 lat i określa wielkość energii niezbędnej do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem lokalu.

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Igor Bąkowski

Radca prawny

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Lokale mieszkalne powinny posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej.
Lokale mieszkalne powinny posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej.

Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Wojciechowski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »