| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Spółdzielnia zwróciła ci część kosztów wymiany okien- nie zapłacisz podatku

Spółdzielnia zwróciła ci część kosztów wymiany okien- nie zapłacisz podatku

Do tej pory Ministerstwo Finansów i cały aparat fiskalny stał na stanowisku, iż zwrot lokatorowi części kosztów wymiany stolarki okiennej przez spółdzielnię mieszkaniową stanowi przychód, który należy opodatkować. Teraz się to zmieni.

Do tej pory podatników w obronę brały Wojewódzkie Sądy Administracyjne-zdaniem Sądów, zwrot kosztów z tytułu wymiany okien otrzymany od spółdzielni mieszkaniowej nie powoduje po stronie podatników przysporzenia majątkowego i z tego względu nie mieści się w pojęciu przychodu z innych źródeł. Nie podlega zatem opodatkowaniu. Stanowisko Ministerstwa było wręcz przeciwne.

Takie stanowisko wynika np. z wyroków WSA w Szczecinie z dnia 10 czerwca 2007 r., sygn. akt I SA/Sz 161/06, WSA w Bydgoszczy z dnia 20 lutego 2008 r., sygn. akt I SA/Bd 830/07, wyrok WSA Gliwicach z dnia 1 marca 2008 r., sygn. akt I SA/GL 914/07, WSA w Kielcach z dnia 27 czerwca 2008 r., sygn. akt I SA/Ke 149/08.

W związku z powyższym (w szczególności perspektywą liczny i potencjalnie przegranych przez fiskusa sporów sądowych) Ministerstwo Finansów odstąpiło od wcześniejszej wykładni- tym samym można stwierdzić, iż przedmiot zwrotu kosztów wymiany okien przez spółdzielnie mieszkaniowe nie powinno powodować interwencji fiskusa. Wykładnia ogólna wydana przez Ministra Finansów jest wiążąca dla wszystkich urzędów skarbowych.

Skutkiem zajęcia przez ministerstwo nowego stanowiska w sprawie kosztów wymiany okien – jest brak konieczności rozliczania takiego przepływu środków – nie stanowią bowiem przychodu podatnika. Podobnie po stronie spółdzielni mieszkaniowych zniknie konieczność wystawiania na koniec roku pit 8c – z wyszczególnionym kosztem wymiany.

Najemcy mieszkań komunalnych oraz prywatnych znajdują się w tej samej sytuacji. Obowiązek remontowy (także wymiana okien) spoczywa w takim wypadku na wynajmującym. Tym samym zwrócenie najemcy kosztów wymiany okien nie stanowi ( i wg ministerstwa nigdy nie stanowiło) przychodu – ponieważ najemca działa w interesie wynajmującego – ten zwraca mu koszty, których de facto nie powinien ponosić. Nie można więc mówić tu o przychodzie.

Czytaj także

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ministerstwo Finansów
Ministerstwo Finansów

Ceny transferowe Dokumentacja w 2018 r.64.35 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK