Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fotowoltaika bez podatku od nieruchomości - dobry przykład Wrocławia

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.
Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe
Fotowoltaika bez podatku od nieruchomości - dobry przykład Wrocławia
Fotowoltaika bez podatku od nieruchomości - dobry przykład Wrocławia
Zwolnienie z podatku dla nieruchomości z OZE. Wrocław zwolnił z podatku od nieruchomości budynki i ich części, do których podłączono instalację fotowoltaiczną albo inne urządzenia pozwalające na korzystanie z odnawialnych źródeł energii, jak: kolektor słoneczny, pompa ciepła, rekuperator, gruntowy wymiennik ciepła. Jakie są pozostałe warunki tego zwolnienia podatkowego? Dlaczego Wrocław jest jednym z niewielu miast w Polsce, które wprowadziło takie zwolnienie?

Podatek od nieruchomości – gminy mogą modyfikować stawki i wprowadzać zwolnienia  

Najważniejszym aspektem konstytucyjnej zasady decentralizacji władzy publicznej jest zapewnienie możliwości wykonywania zadań publicznych przez jednostki samorządu terytorialnego. Idea ta realizowana jest w pierwszej kolejności na najniższym szczeblu -  przez gminę, która jest podstawową jednostką samorządu terytorialnego. Do zakresu jej działań należą bowiem wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, które nie zostały zastrzeżone na rzecz innych podmiotów.

Jeżeli ustawy nie stanowią inaczej, wszystkie sprawy, pozostające w zakresie działania gminy, należą do właściwości organu stanowiącego (i zarazem kontrolnego), czyli rady gminy (rady miejskiej, jeżeli siedziba organu znajduje się w mieście położonym na terytorium gminy). Do jej wyłącznej właściwości należy m.in. podejmowanie uchwał w sprawach podatków i opłat w granicach określonych w odrębnych ustawach. Rady gmin posiadają zatem pewne ściśle określone kompetencje w zakresie niektórych należności publicznoprawnych, które realizują za pomocą wydawanych aktów prawa miejscowego obowiązujących na danym obszarze.

Przede wszystkim, rady gminy mają realny i bezpośredni wpływ na wysokość podatku od nieruchomości poprzez kształtowanie jego stawek, które nie mogą być jednak wyższe, niż stawki maksymalne określone przepisami prawa. Ponadto organy te mogą wprowadzać inne niż wymienione w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, zwolnienia przedmiotowe od podatku od nieruchomości. Ta fakultatywna kompetencja rady gmin pozwala na rozszerzenie wyłącznie przedmiotowego zakresu zwolnienia. Organy samorządu nie mogą wskazywać innych adresatów zwolnienia podmiotowego.

Rozbudowany katalog zwolnień z podatku dla nieruchomości we Wrocławiu

Przykładem rady gminy, która skorzystała z przysługującego jej uprawnienia do rozbudowania katalogu zwolnień przedmiotowych od podatku od nieruchomości jest Rada Miejska Wrocławia. W tym celu podjęła ona stosowną, kolejną już uchwałę regulującą zakres, warunki oraz tryb skorzystania z omawianej ulgi.

Z treści uchwały wynika, że zwolnieniem od podatku od nieruchomości objęte są budynki lub ich części położone na terenie Wrocławia, do których podłączono m.in. instalację fotowoltaiczną. Pozostałymi urządzeniami korzystającymi ze zwolnienia są: kolektor słoneczny, pompa ciepła, rekuperator, gruntowy wymiennik ciepła. Co istotne, wymieniony sprzęt musi być sprawny, powinien być co najmniej raz uruchomiony i musi działać zgodnie  z przeznaczeniem. Ze zwolnienia nie skorzystają budynki lub ich części związane z prowadzeniem wielkopowierzchniowej (tj. przekraczającej 400 m2 powierzchni użytkowej) działalności handlowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co zrobić, aby skorzystać ze zwolnienia?

Warunkiem skorzystania z ulgi jest:

 1. poniesienie kosztów w wysokości co najmniej 15 000 zł brutto po wejściu w życie uchwały, czyli po 15 grudnia 2020 r.,
 2. podłączenie do budynku lub jego części instalacji fotowoltaicznej i jej działanie przez okres korzystania ze zwolnienia,
 3. dokonanie zgłoszenia spełnienia warunków do zwolnienia,
 4. wpisanie inwestycji do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej.

Co ważne, omawiane zwolnienie nie przysługuje automatycznie (z mocy prawa). Wymaga ono złożenia, na odpowiednim formularzu, zgłoszenia o spełnianiu warunków do zwolnienia wraz z deklaracją na podatek od nieruchomości lub jej korektą (druk DN-1 –głownie podmioty niebędące osobami fizycznymi). Osoby fizyczne natomiast składają powyższe zgłoszenie wraz informacją o nieruchomościach i obiektach budowlanych lub jej korektą (druk IN-1). Ponadto do zgłoszenia dołącza się:

 1. dokumenty potwierdzające poniesienie kosztów,
 2. zaświadczenie o wpisaniu inwestycji do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej,
 3. oświadczenie o:
 • podłączeniu budynków (ich części) do instalacji fotowoltaicznej (pozostałych urządzeń),
 • wysokości otrzymanego dofinansowania ze środków publicznych,
 1. inne informacje lub dokumenty dotyczące pomocy de minimis oraz pomocy publicznej (dotyczy podmiotów prowadzących działalność gospodarczą).

Dokumenty, o których mowa w pkt 3 i 4muszą być składane corocznie, do dnia 15 stycznia.

Zgłoszenia spełniania warunków do zwolnienia można składać do końca 2023 r. Natomiast samo zwolnienie od podatku od nieruchomości ma charakter czasowy i jest udzielane na okres 5 lat począwszy od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym poniesiono koszty związane z podłączeniem instalacji.

Podatnik traci prawo do ulgi z końcem miesiąca, w którym nastąpiło trwałe odłączenie budynku lub jego części od instalacji. W takim przypadku nie ma on obowiązku zwrotu udzielonej pomocy, jednak w ciągu 14 dni musi zawiadomić o tym fakcie samorządowy organ podatkowy, czyli prezydenta miasta.

Fotowoltaika zwolniona z podatku tylko we Wrocławiu?

Uchwały w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości budynków z podłączoną instalacją fotowoltaiczną mają na celu promowanie i wspieranie inwestycji związanych z niskoemisyjnymi źródłami energii. Wrocław jest obecnie jedynym miastem na terenie województwa dolnośląskiego i jednym z niewielu miast w skali kraju, które wprowadziło tego rodzaju zwolnienie. Z omawianej kompetencji skorzystały również takie miejscowości jak: Kalisz, Tomaszów Mazowiecki czy Moszczenica. Bynajmniej nie oznacza to, że przedsięwzięcia fotowoltaiczne nie są w ogóle wspierane przez pozostałe samorządy. Jednakże bardziej powszechną formą zachęcania mieszkańców do tego typu inwestycji są dotacje i dofinansowania udzielane z budżetów poszczególnych gmin.

Jakub Kittler, mł. konsultant ds. podatków, Business Tax Professionals

Bibliografia:

 1. Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 713).
 2. Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. (t.j. Dz.U. z 2019 r. 1170).
 3. Uchwała nr XXXI/789/20 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 20 listopada 2020 r. zmieniająca uchwałę nr XIII/316/19 Rady Miejskiej Wrocławia w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości budynków lub ich części podłączonych do instalacji fotowoltaicznej, kolektora słonecznego, pompy ciepła, rekuperatora lub gruntowego wymiennika ciepła (Dz.Urz.Woj. z 2020 r. poz. 6530).
 4. Uchwała nr XIII/316/19 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 5 września 2019 r. w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości budynków lub ich części podłączonych do instalacji fotowoltaicznej, kolektora słonecznego, pompy ciepła, rekuperatora lub gruntowego wymiennika ciepła (Dz.Urz.Woj. z 2019 r. poz. 5472).

***********
Poradnik „Ulgi podatkowe w fotowoltaice”
Zachęcamy do zapoznania się z szerszym opisem ulg podatkowych przysługujących na instalacje fotowoltaiczne. W opracowaniu „Ulgi podatkowe na instalacje fotowoltaiczne” omówione zostały m.in. warunki i zasady korzystania z ulgi termomodernizacyjnej w PIT oraz ulgi inwestycyjnej w podatku rolnym. Aby pobrać poradnik wystarczy zapisać się do newslettera Business Tax Professionals. Formularz rejestracyjny znajduje się na stronie internetowej: www.b-tax.pl/newsletter

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Najem instytucjonalny – sektor PRS z ambitnymi planami budowy

  Przedłużający się konflikt w Ukrainie oraz znacznie obniżona zdolność kredytowa ludzi zwiększają popyt na wynajem mieszkań i tym samym wpływają na rozwój rynku PRS w Polsce. Według danych Eurostatu z 2021 roku, w Unii Europejskiej około 30 proc. ludności mieszka w wynajmowanych mieszkaniach, podczas gdy w Polsce tylko około 13 proc.

  Na co zwracają uwagę najemcy mieszkań wybierając mieszkanie?

  Pieniądze to nie wszystko. Długa lista pytań od lokatorów do właścicieli mieszkań na wynajem                  

  Dlaczego warto kupić mieszkanie w kamienicy?

  Mieszkania w kamienicach przeżywają prawdziwy renesans! Oto 3 powody, dla których warto je teraz kupić.

  Dlaczego panele fotowoltaiczne wyłączają się w słoneczne dni?

  Urząd Regulacji Energetyki podpowiada, jak sobie poradzić, kiedy domowa instalacja fotowoltaiczna nie działa prawidłowo.

  Światło dzienne w mieszkaniu – same korzyści. Jak poprawić dostęp do światła dziennego?

  Większość Polaków zauważa poprawę samopoczucia w pomieszczeniach dobrze doświetlonych światłem dziennym, a połowa wskazuje na pogorszenie nastroju, gdy go brakuje. Jednocześnie co trzeci Polak uważa, że nie ma odpowiedniego dostępu do naturalnego światła w swoim domu - to wyniki najnowszych badań ARC Rynek i Opinia na zlecenie VELUX Polska. Tymczasem światło naturalne ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie psychiczne i poczucie szczęścia. Warto o tym pamiętać choćby z okazji obchodzonego 20 marca Międzynarodowego Dnia Szczęścia.

  Jak ogrzewane są polskie domy? RAPORT

  Jak ogrzewane są polskie domy? W Polsce od kilku lat można zaobserwować zmianę rodzaju stosowanych systemów centralnego ogrzewania. Odnotowano, że coraz rzadziej w nowych domach montowane są piece gazowe. Blisko 50% inwestorów w 2022 roku wybrało pompę ciepła jako centralną jednostkę instalacji grzewczej – wynika z Raportu o budowie domów w Polsce, przygotowanego przez Oferteo.pl. 

  Hortiterapia sposobem na stres dziecięcy. Czym jest terapia ogrodnicza i jak ją stosować?

  Hortiterapię warto stosować bez względu na to czy mieszkamy na wsi, czy w mieście, w bloku, czy w domu z ogrodem. Rośliny możemy uprawiać na balkonie, w mieszkaniu na parapecie czy właśnie w ogrodzie.

  Jaki będzie 2023 w mieszkaniówce?

  Jak będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy w 2023 roku? Czy zapowiedziany przez rząd program mieszkaniowy, który ma przynieść kredyty z dopłatą może zmienić sytuację w sektorze? W jakim stopniu? Jaką strategię działania przyjęli deweloperzy? Jakie inwestycje wejdą do sprzedaży w tym roku? 

  Sektor PRS z rekordowym wolumenem transakcji w 2022

  Najem instytucjonalny wywodzi się z Europy Zachodniej i jest mocno ugruntowany m.in. w Niemczech, Szwajcarii czy Holandii. Od kilku lat zainteresowanie rynkiem PRS w Polsce stale wzrasta, zarówno ze strony inwestorów, jak i najemców.

  Jak wybrać idealne mieszkanie dla rodziny?

  Klienci poszukujący mieszkania dla rodziny mają zdecydowanie inne wymagania niż ci, których celem jest zakup małego, kameralnego lokum tylko dla siebie. Rodzinna nieruchomość powinna odpowiadać zróżnicowanym i zmieniającym się w czasie potrzebom wszystkich domowników. Nie powinno zabraknąć w niej kącika dla dziecka, miejsca, w którym rodzice będą mogli odpocząć i części wspólnej, służącej do integracji. Jak znaleźć idealne mieszkanie dla rodziny?

  Najemcy Mieszkania Plus będą mogli nabyć je na własność. Na jakich warunkach?

  Najemcy lokali z programu Mieszkanie Plus będą mieć możliwość dojścia do własności - zapewnił we wtorek w Sejmie prezes PFR Nieruchomości Wojciech Caruk. Przyznał, że tempo usuwania usterek w różnych lokalizacjach bywa różne. Wszystkie projekty są na 5 letniej gwarancji lub rękojmi - podkreślił.

  Jak walczyć z ubóstwem energetycznym

  Działacze, eksperci i liderzy biznesu wzywają Polskę do poparcia dyrektywy EPBD, która po uzyskaniu ponadpartyjnego poparcia w Parlamencie wchodzi w ostatnią rundę negocjacji z UE. Dyrektywa określa plan działania w zakresie renowacji budynków w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i walki z ubóstwem energetycznym.

  Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku - zmiany od 28 kwietnia 2023 r.

  Obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynku (lub części budynku) nie jest nowym wymogiem, ale w związku z wchodzącą w życie od 28 kwietnia 2023 r. nowelizacją przepisów w tym zakresie pojawiło się wiele pytań i wątpliwości. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wyjaśnia najważniejsze zmiany.

  O czym musisz wiedzieć przed kupnem mieszkania w lofcie?

  O czym musisz wiedzieć przed kupnem mieszkania w lofcie?Co różni prawdziwy loft od tzw. „soft loftu”? Na jakie architektoniczne detale powinniśmy zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że kupujemy mieszkanie, w którym deweloper naprawdę zachował wszystkie cechy prawdziwego loftu?

  Energooszczędne rozwiązania wdrażane na nowych osiedlach mieszkaniowych

  Czy deweloperzy wykorzystują w realizowanych projektach mieszkaniowych nowe rozwiązania pozwalające obniżyć koszty utrzymania nieruchomości? Jakie? W których inwestycjach? Ile można dzięki nim zaoszczędzić? 

  Zdolność kredytowa w marcu po obniżeniu rekomendacji KNF

  KNF pozwoliła bankom na obniżenie bufora bezpieczeństwa. Z danych zebranych przez Expandera wynika, że w bankach, które wprowadziły taką zmianę dostępna kwota kredytu wzrosła średnio o 16%. Rekordzistą jest Millennium, w którym wzrost to aż 26%. Dla przykładu rodzina z dwójką dzieci i dochodem 10 000 zł netto może uzyskać 630 000 zł, czyli aż o 130 000 zł więcej niż w lutym.

  Jak oszczędzać na pierwsze mieszkanie? Od czego zacząć? Ceny mieszkań w 2023 roku

  W 2023 roku zakup mieszkania staje się coraz większym wyzwaniem finansowym. Niepewna sytuacja gospodarcza w Polsce i szalejąca inflacja negatywnie wpływają na ceny nieruchomości. Problemem są też trudności w uzyskaniu kredytu hipotecznego. Kryzys dotyka szczególnie ludzi młodych, którzy dopiero wchodzą w dorosłość. Jak w dzisiejszych czasach zacząć oszczędzać na własne M? 

  Stopy procentowe w marcu bez zmian, ale rata kredytu hipotecznego może spaść o 136 zł

  Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu stóp procentowych, ale marcowa rata części kredytobiorców i tak będzie niższa niż w lutym. Którzy kredytobiorcy mogą liczyć na obniżenie raty spłacanego kredytu hipotecznego?

  Rynek biurowy w Poznaniu w 2022 - podsumowanie wyników

  W 2022 roku w Poznaniu zawarto umowy najmu na ponad 48 tys. mkw. powierzchni biurowej. Stolica Wielkopolski plasuje się na szóstym miejscu wśród miast regionalnych pod względem podaży powierzchni z ponad 623 tys. mkw. biur.

  Dla kogo cena maksymalna energii w branży nieruchomości komercyjnych?

  Właściciele i zarządcy nieruchomości komercyjnych będą musieli we własnym zakresie zweryfikować, czy obiekty oraz działalność najemców ich lokali użytkowych spełniają kryteria uznania za odbiorcę uprawnionego i czy w związku z tym mogą ubiegać się o rozliczenie w ramach ceny maksymalnej energii elektrycznej. Rozszerzenie możliwości zastosowania zamrożenia ceny, wprowadzone nowelizacją z 15 grudnia 2022, w założeniu miało pomóc odbiorcom sprostać wysokim kosztom energii elektrycznej. Jednak  nieprecyzyjna konstrukcja przepisów mnoży pytania, na które wciąż brakuje jednoznacznych odpowiedzi. 

  Trudna sytuacja deweloperów mieszkaniowych

  Poważna sytuacja na rynku nieruchomości odbija się na przedsiębiorcach. „Mieszkania wracają do deweloperów, klienci nie podpisują umów końcowych”

  Zmiany w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym 2023-2026

  W dniu 7 marca 2023 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który ma na celu uproszczenie, przyspieszenie i ujednolicenie procedur dotyczących planowania przestrzennego w gminach. Wprowadzone zostanie nowe narzędzie planistyczne – plan ogólny gminy. Funkcjonować będzie także nieodpłatny i dostępny dla wszystkich zainteresowanych Rejestr Urbanistyczny, który prowadzony będzie w systemie teleinformatycznym.

  W lutym wzrosła sprzedaż mieszkań w dużych miastach

  Sprzedaż nowych mieszkań na 7 największych rynkach w Polsce sięgnęła w lutym 4,6 tys. i była najwyższa od 13 miesięcy. 38 % wzrost sprzedaży nie zmobilizował jednak deweloperów do większych wprowadzeń, a liczba mieszkań które trafiły do oferty była trzykrotnie niższa niż sprzedanych - wynika z danych Otodom Analytics. Nie może zatem dziwić, że ceny z miesiąca na miesiąc rosną.

  Suma nowej powierzchni magazynowej w 2022 roku

  Rok 2022 był rekordowy pod względem dostarczonej nowej powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce. Również aktywność najemców utrzymywała się na stosunkowo wysokim poziomie, a wolumen powierzchni magazynowej będącej w budowie stopniowo się zmniejszał.

  Program Mieszkanie bez wkładu własnego - zmiany od marca

  Program Mieszkanie bez wkładu własnego zostanie znowelizowany od marca br. Gwarancją zastępującą wkład własny ma zostać objętych więcej osób. Teraz z programu będą mogli skorzystać kredytobiorcy, którzy nie posiadają środków na wkład własny oraz osoby, które mogą wnieść wkład własny nieprzekraczający 200 tys. zł. i niższy niż 20 proc. kwoty wydatków, na który kredyt jest udzielany. Ale zmian jest więcej.