reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Wyższy podatek od nieruchomości w Gdańsku od 2021 r.

Wyższy podatek od nieruchomości w Gdańsku od 2021 r.

W 2021 roku wzrośnie w Gdańsku podatek od nieruchomości. Na podwyżce podatku miasto ma zarobić około 10 mln zł. Od nowego roku w stolicy Pomorza wzrośnie też do 2,41 zł opłata miejscowa, którą płaci każdy turysta przebywający w Gdańsku dłużej niż dobę.

Zgodnie z podjętą w czwartek (24 września) uchwałą stawka podatku od nieruchomości za metr kwadratowy powierzchni użytkowej w budynkach mieszkalnych w Gdańsku wzrośnie w 2021 roku o cztery grosze i wynosić będzie 0,85 zł. Natomiast o 94 grosze za mkw wzrośnie danina w budynkach, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza. Użytkownicy tych lokali za metr kw. zapłacą więc nie 23,90 zł a 24,84 zł.

Łącznie przewidziano aż dziesięć podwyżek w stawkach podatku od nieruchomości. Jak tłumaczyła podczas czwartkowej sesji skarbnik miasta Izabela Kuś, powodem podwyżek jest wzrost cen i towarów i usług konsumpcyjnych o 3,9 proc. w porównaniu do roku poprzedniego.

"Wszystkie stawki podnosimy do maksymalnej kwoty, jaka została podana w Obwieszczeniu Ministra Finansów z dnia 23 lipca 2020 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2021. Spodziewamy się, że w efekcie zmian do budżetu miasta wpłynie dodatkowo około 10 milionów złotych. Przewidujemy też, że zwiększy baza podatkowa, w związku z tym wzrost dochodów z tytułu podatku od nieruchomości może osiągnąć około 20 mln zł" - wyjaśniła podczas czwartkowych obrad skarbnik miasta Izabela Kuś. Jak dodała, miasto szacuje, że w tym roku na podatkach od nieruchomości zarobi 476 mln zł.

W uchwale zastosowano (podobnie, jak w poprzednich latach) preferencyjne stawki podatku od nieruchomości dla budynków, w których prowadzone są ośrodki wczasowe działające tylko sezonowo (zapis w miejscowym prawie mówi konkretnie o działalności prowadzonej przez mniej niż sześć miesięcy). Właściciele takich obiektów zapłacą podatek w wysokości 18,70 zł za metr.

Podtrzymano zwolnienia z podatku od nieruchomości dla gruntów zajętych pod cmentarze oraz dla budynków zajętych na biblioteki i związanych z nimi gruntów.

Jak podano w uchwale, uszczerbek dochodów z tytułu tych zwolnień w 2020 roku wyniósł 0,5 mln zł. „Jest to niewielki ubytek porównując do zwolnień wynikających z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Gdańsk z tytułu zwolnień ustawowych w 2020 roku utracił dochody w podatku od nieruchomości w wysokości ok. 107 mln zł. Z tego największe zwolnienia dotyczą infrastruktury: portowej – ok. 42,4 mln, kolejowej – 29,6 mln, na lotniskach – 10,3 mln zł" - wyjaśniono.

Za podwyżkami opowiedzieli się radni Koalicji Obywatelskiej i Stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska. Przeciwko zagłosowali radni Prawa i Sprawiedliwości.

"Stajemy się jednym z najdroższych miast w Polsce, jeśli chodzi o utrzymanie. Niedawno o 100 procent podwyższono opłaty za wywóz śmieci, co przełożyło się na wzrost czynszów i innych opłat. Teraz do maksimum wzrastają podatki od nieruchomości" - mówiła podczas sesji radna PiS Joanna Cabaj. "Proszę o rozwagę przy tym głosowaniu, ponieważ to ogromne obciążenie dla mieszkańców" - apelowała.

Według radnego Przemysława Majewskiego, miasto podwyższając podatek od nieruchomości "drenuje kieszenie gdańszczan" w czasie, kiedy zmagamy się z epidemią. "Niedawno zwalnialiśmy przedsiębiorców z niektórych opłat, aby ich odciążyć. Tymczasem dokopujemy im podwyższając stawkę podatku od nieruchomości" - mówił.

Decyzją radnych w przyszłym roku o 10 groszy wzrośnie też opłata miejscowa. Turyści za każdą rozpoczętą dobę pobytu w Gdańsku będą musieli zapłacić 2,41 zł.

Szacuje się, że dzięki podwyżce wpływy do miejskiego budżetu wzrosną w 2021 r. o około 100 tys. zł. Jak wyliczyła Izabela Kuś, Gdańsk z tytułu opłaty miejscowej zarabia ok. 2 mln złotych rocznie.

Przypomniała, że opłatę miejscową pobiera się od wszystkich osób fizycznych, które przebywają na terenie miasta dłużej niż jedną dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych. Danina pobierana jest przez gestorów hoteli, pensjonatów, ośrodków wczasowych lub kwater prywatnych.

W 34-osobowej Radzie Miasta Gdańska Koalicja Obywatelska ma 15 radnych, 7 radnych należy do bezpartyjnego komitetu "Wszystko dla Gdańska" (WdG) - oba kluby tworzą koalicję rządzącą miastem. PiS jako klub opozycyjny ma 12 radnych.

Autor: Anna Machińska
anm/ drag/

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama