| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Podatek od nieruchomości i od miejsca postojowego 2013

Podatek od nieruchomości i od miejsca postojowego 2013

Pierwszą ratę podatku od nieruchomości i od miejsca postojowego płacimy do 15 marca. Podatek od nieruchomości najczęściej nie jest zbyt wysoki, zwłaszcza po rozłożeniu na raty. Z podatkiem od miejsca postojowego sprawa ma się inaczej, decyzją Sądu Najwyższego, został od podniesiony dziesięciokrotnie.

Zobacz także: Kogo dotyczy obowiązek odprowadzania zaliczek miesięcznych?

Mijający czas nam sprzyja

Całe szczęście, to nie podatnik, ale gmina musi obliczyć jaki podatek właściciel mieszkania musi odprowadzić i przesyła taką informację w formie decyzji. Oczywiście właściciel musi wcześniej zgłosić się do gminy jako podatnik w ciągu 14 dni od nabycia nieruchomości. Po dopełnieniu tego obowiązku pozostaje jedynie oczekiwanie na decyzję organu. Co ciekawe jeśli gmina nie wyda decyzji w terminie, podatku płacić nie trzeba. 1 marca minął ostateczny termin na to, by właściciele nieruchomości otrzymali decyzje z gmin o wysokości podatku od nieruchomości. Jeśli tak się nie stanie, pierwszej raty daniny nie będzie trzeba płacić do „ustawowego” 15 marca.

Zobacz także: Dlaczego podatnik powinien odróżnić koszty modernizacji od kosztów remontu?

Gdy gmina wyda decyzję spóźnioną, zaległy podatek trzeba zapłacić najpóźniej w ciągu 14 dni od doręczenia decyzji (zgodnie z regulacjami ordynacji podatkowej). Gdyby więc osoba fizyczna została właścicielem mieszkania w 2011 r., a gmina zwlekała z wydaniem stosownych decyzji, które podatnik otrzymałby dopiero 14 maja 2012 r., to podatnik miałby czas do 28 maja, żeby zapłacić podatek za cały 2011 r. i dwie pierwsze raty za 2012 rok. Kolejne raty należy już płacić zgodnie z decyzją wydaną na rok 2012, a więc do 15 września i 15 listopada.

W spółdzielni podatek w czynszu

Takie zasady dotyczą podatku, który musi płacić właściciel, a jak sytuacja wyglądałaby w przypadku osoby, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu? Wysokość daniny jest taka sama, ale podatek faktycznie wpłacała na rachunek gminy spółdzielnia. Jej członkowie wpłacają bowiem odpowiednie kwoty w ratach w comiesięcznych czynszach.

Zobacz także: Premia gwarancyjna a obowiązek podatkowy

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK