| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Ulga na cele mieszkaniowe

Ulga na cele mieszkaniowe

Sprzedając mieszkanie, zapłacimy podatek od dochodu (tzn. przychodu pomniejszonego o koszty np. nabycia oraz nakłady podnoszące jego wartość) w wysokości 19%. Powyższa zasada dotyczy nieruchomości nabytych po 1 stycznia 2009 roku. Możemy jednak zostać zwolnieni z zapłaty podatku, o ile przeznaczymy środki ze sprzedaży mieszkania na cele mieszkaniowe.

Regulacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (PodFizU) przewiduje zwolnienie niektórych kategorii świadczeń od zapłaty podatku. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 PodFizU wolne od podatku są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Zobacz także: Kiedy podatnik nie będzie mógł skorzystać z opodatkowania ryczałtem?

Pan Marcin kupił w marcu 2009 r. mieszkanie o wartości 400 tys. zł. W tym samym roku postanowił sprzedać mieszkanie. Ze sprzedaży uzyskał 500 tys. zł. Dochód Pana Marcina wyniósł 100 tys. zł. Żeby mógł skorzystać ze zwolnienia z podatku musi wydać pieniądze na cele mieszkaniowe do końca 2011 r. W listopadzie 2011 r. Pan Marcin zakupił mieszkanie za cenę 400 tys. zł. Zwolniona od podatku jest kwota odpowiadająca iloczynowi dochodu i udziału wydatków na cele mieszkaniowe w przychodzie ze sprzedaży.

Należy ją obliczyć w następujący sposób:

100 tys. zł x 400 tys. : 500 tys. zł = 80 tys. zł

Kwota 80 tys. zł jest zwolniona od podatku. Opodatkowaniu podlega kwota 20 tys. zł (ponieważ Pan Marcin uzyskał dochód w wysokości 100 tys. zł).

Zobacz serwis: Podatki

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »