| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Jakiego rodzaju ulgi podlegają odliczeniu od dochodu w podatku dochodowym?

Jakiego rodzaju ulgi podlegają odliczeniu od dochodu w podatku dochodowym?


Podatnik do końca kwietnia 2011 roku zobowiązany jest złożyć zeznanie podatkowe. Może on skorzystać z wybranych ulg podatkowych od podstawy opodatkowania, jeżeli spełni określone w ustawie warunki. Przy dokonaniu wszelkich odliczeń od dochodu w podatku dochodowym od osób fizycznych należy wziąć pod uwagę rodzaj ulgi, wysokość ulgi, podstawę odliczenia. W 2011 roku kwota wolna od podatku wynosi 556,02 zł.

W systemie podatkowym istnieją kwoty wolne od podatku. Oznacza to, że podatnik od uzyskanych dochodów w danym roku podatkowym - nie zawsze płaci podatek. Tego typu sytuacja dotyczy podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych, czyli: wówczas, gdy podstawa obliczenia podatku wynosi do 85 528 zł to podatek wynosił będzie 18 % z podstawy dochodu minus kwota zmniejszająca podatek 556 zł 02 gr, natomiast  jeżeli podstawa obliczenia podatku wynosi ponad 85 528 zł, to podatek wynosił będzie 14 839 zł 02 gr + 32 % nadwyżki ponad 85 528 zł.

Kwota wolna od podatku to suma, którą podatnik może odpisać w zeznaniu podatkowym. Należy wskazać, iż w 2011 roku kwota wolna od podatku wynosi 556,02 zł.

Poniżej zostaną wskazane przykładowe rodzaje oraz wysokość ulg, które podlegają odliczeniu od dochodu w podatku dochodowym od osób fizycznych. Do nich należą:

1. Wszelkie składki uiszczone danym w roku podatkowym ze środków podatnika na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne podatnika lub podmiotów z nim współpracujących (ulga w wysokości faktycznie poniesionej).

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

2. Wszelkie wydatki poniesione przez podatnika na nabycie nowych technologii (powyżej wskazane wydatki nie mogą przekroczyć odliczenia w wysokości: 50% poniesionych wydatków na nabycie nowych technologii).

3. Wszelkie wydatki poniesione na spłatę odsetek z tytułu kredytu mieszkaniowego udzielonego podatnikowi po 1 stycznia 2002 r. przez podmiot uprawniony na mocy przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo - kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek) na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych (w stosunku do wyżej wskazanych wydatków odliczeniu podlegają odsetki od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty odpowiadającej 325.990 zł).

4. Wszelkie zwroty w danym roku podatkowym nienależnie od pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu w kwotach uwzględniających pobrany podatek dochodowy. Jednakże w/w kwoty nie zostały potrącone przez płatnika (ulga w wysokości faktycznie poniesionej).

5. Wszelkie wydatki poniesione przez podatnika na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesione w roku podatkowym będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne (powyżej wskazane wydatki podlegają uldze w wysokości faktycznie poniesionych wydatków.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sklepy KOMFORT S.A.

Sklepy KOMFORT S.A. to największa w Polsce sieć specjalizująca się w sprzedaży pokryć podłogowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK