| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Jaką formę opodatkowania powinni wybrać małżonkowie?

Jaką formę opodatkowania powinni wybrać małżonkowie?


Mąż wraz z żoną są właścicielami nieruchomości, którą zamierzają wynajmować. Małżonkowie chcą skorzystać z opodatkowania ryczałtem. Jednakże chcą, aby podatek został odprowadzany tylko przez męża. Czy jest to możliwe?

Tytułem wstępu należy zaznaczyć, iż w ustawie PIT przychody z tytułu udziału w spółce niebędącej osoba prawną – zarówno ze wspólnej własności, jak i wspólnego przedsięwzięcia lub praw majątkowych odnoszą się do każdego – określa się proporcjonalnie do jego udziału w zysku, a przy tym łączy się go z przychodami ze źródeł – z których dochód podlegał opodatkowaniu. Jeżeli nie ma powyżej wskazanego zastrzeżenia – prawo do udziału w zyskach jest równe.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Aby podatek mógł być opłacany przez jednego z małżonków – powinni oni do 20 stycznia bieżącego roku – w którym podatek zostanie odprowadzany złożyć stosowne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania w formie ryczałtu. Ponadto, w oświadczeniu należy zaznaczyć, iż podatek będzie opłacany tylko i wyłącznie przez jednego małżonka.

Oświadczenie o wyborze opodatkowania przez małżonków

1. Data i miejsce sporządzenia oświadczenia (Radom, dn. 15.09.2010 r)

2. Oznaczenie wnioskodawców (Karol Nowak, zamieszkały przy ulicy Wolna Huta, 09-989 Radom, NIP 870-000-000 oraz Marta Nowak, zamieszkała przy ulicy Wolna Huta, 09-989 Radom, NIP 012-000-000).

3. Oznaczenie właściwego miejscowo Urzędu Skarbowego (Naczelnik Urzędu Skarbowego, ul. Wyszyńskiego, 89-989 Radom).

4. Treść oświadczenia: Na mocy ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 ze zm.) oświadczamy, iż przychody z tytułu najmu lokalu mieszkalnego w roku podatkowy 2011 roku będziemy uzyskiwali w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ponadto poświadczamy, iż rozliczeń podatkowych z tytułu uzyskiwanych przychodów będzie dokonywał Karol Nowak.

5. Podpis wnioskodawców.

Zobacz także serwis: Oferty nieruchomości

Podstawa Prawna:

- ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 ze zm.).

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Gałka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK