| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Jaką formę opodatkowania powinni wybrać małżonkowie?

Jaką formę opodatkowania powinni wybrać małżonkowie?


Mąż wraz z żoną są właścicielami nieruchomości, którą zamierzają wynajmować. Małżonkowie chcą skorzystać z opodatkowania ryczałtem. Jednakże chcą, aby podatek został odprowadzany tylko przez męża. Czy jest to możliwe?

Tytułem wstępu należy zaznaczyć, iż w ustawie PIT przychody z tytułu udziału w spółce niebędącej osoba prawną – zarówno ze wspólnej własności, jak i wspólnego przedsięwzięcia lub praw majątkowych odnoszą się do każdego – określa się proporcjonalnie do jego udziału w zysku, a przy tym łączy się go z przychodami ze źródeł – z których dochód podlegał opodatkowaniu. Jeżeli nie ma powyżej wskazanego zastrzeżenia – prawo do udziału w zyskach jest równe.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Aby podatek mógł być opłacany przez jednego z małżonków – powinni oni do 20 stycznia bieżącego roku – w którym podatek zostanie odprowadzany złożyć stosowne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania w formie ryczałtu. Ponadto, w oświadczeniu należy zaznaczyć, iż podatek będzie opłacany tylko i wyłącznie przez jednego małżonka.

Oświadczenie o wyborze opodatkowania przez małżonków

1. Data i miejsce sporządzenia oświadczenia (Radom, dn. 15.09.2010 r)

2. Oznaczenie wnioskodawców (Karol Nowak, zamieszkały przy ulicy Wolna Huta, 09-989 Radom, NIP 870-000-000 oraz Marta Nowak, zamieszkała przy ulicy Wolna Huta, 09-989 Radom, NIP 012-000-000).

3. Oznaczenie właściwego miejscowo Urzędu Skarbowego (Naczelnik Urzędu Skarbowego, ul. Wyszyńskiego, 89-989 Radom).

4. Treść oświadczenia: Na mocy ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 ze zm.) oświadczamy, iż przychody z tytułu najmu lokalu mieszkalnego w roku podatkowy 2011 roku będziemy uzyskiwali w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ponadto poświadczamy, iż rozliczeń podatkowych z tytułu uzyskiwanych przychodów będzie dokonywał Karol Nowak.

5. Podpis wnioskodawców.

Zobacz także serwis: Oferty nieruchomości

Podstawa Prawna:

- ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 ze zm.).

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aby podatek mógł być opłacany przez jednego z małżonków – powinni oni złożyć stosowne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania w formie ryczałtu.
Aby podatek mógł być opłacany przez jednego z małżonków – powinni oni złożyć stosowne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania w formie ryczałtu.

Serwis Inforlex Przeciwdziałanie praniu pieniędzy – procedury149.40 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »