| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Czy warto opodatkować najem ryczałtem?

Czy warto opodatkować najem ryczałtem?

Najemca uiszcza czynsz podatnikowi w wysokości 1000 zł miesięcznie z tytułu najmu. Podatnik wybrał formę opodatkowania ryczałtem. Od wysokości płaconego czynszu podatnik odprowadza podatek w wysokości 8,5 proc., co stanowi 85 zł miesięcznie. Czy forma opodatkowania wybrana przez podatnika jest korzystna?

Należy wspomnieć o tym, iż ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z poźn. zm.). reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą oraz przez osoby duchowne.

Zobacz także: Dom i działka

W związku z powyższym, należy podkreślić, że w ramach umowy najmu najemca zobowiązał się uiszczać opłaty licznikowe z tytułu połączeń stacjonarnych, mediów, energii elektrycznej, wywóz śmieci, ogrzewanie, co stanowi miesięcznie 500 zł – czy od tej kwoty należy odprowadzić ryczałt?

Wysokość czynszu uiszczana przez najemcę na rzecz wynajmującego stanowi przychód podatkowy, jednakże pod warunkiem, iż otrzymany przez wynajmującego czynsz będzie w jego dyspozycji. Natomiast – jeśli z umowy wynika, iż najemca jest zobowiązany do ponoszenia opłat za media, energię elektryczną to w skład przychodu osiąganego z tytułu najmu przez wynajmującego nie będą wchodziły wszelkie opłaty ponoszone przez najemcę z przedmiotu najmu.

W wyniku otrzymania czynszu z tytułu najmu oraz należności z tytułu opłat licznikowych podatnik zobowiązany jest do opodatkowania przychodu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Zobacz także serwis: Umowy w nieruchomościach

Podstawa Prawna

- Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z poźn. zm.).

- Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 24 listopada 2009 r. (nr IPPBI/415-625/09-7/JB).

Czytaj także

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podatnik, w wyniku otrzymania czynszu z tytułu najmu oraz należności z tytułu opłat licznikowych, zobowiązany jest do opodatkowania przychodu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Podatnik, w wyniku otrzymania czynszu z tytułu najmu oraz należności z tytułu opłat licznikowych, zobowiązany jest do opodatkowania przychodu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK