| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Czy dzierżawa gruntu podlega opodatkowaniu w ramach działalności gospodarczej?

Czy dzierżawa gruntu podlega opodatkowaniu w ramach działalności gospodarczej?


Podatnik wydzierżawia grunty rolne dzierżawcy o powierzchni 18 ha. Dzierżawca uiszcza regularnie czynsz roczny z tytułu dzierżawy owych gruntów rolnych wyłącznie na cele działalności rolnej. Jakiej formie opodatkowania podlega podatnik?

Na wstępie należy wspomnieć, iż źródłami przychodu są gospodarstwa rolne lub jego składniki wykorzystywane na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Zgodnie z treścią art. 2 ust 1. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - nie stosuje się niniejszej ustawy do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Oznacza to, iż podatnik – który dzierżawi grunty – nie może wybrać formy opodatkowania w ramach działalności gospodarczej.

Zobacz także: Umowy w nieruchomościach

Należy pamiętać o tym, że ilekroć w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jest mowa o gospodarstwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.

Należy wspomnieć, iż działalnością rolniczą jest przede wszystkim działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

• miesiąc - w przypadku roślin,

• 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,

• 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,

• 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt

- licząc od dnia nabycia.

Zobacz także serwis: Dom i działka

Podstawa Prawna:

- ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1997 (Dz. U. z 2010 roku Nr 219, poz. 1442).

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK