| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Jak oszczędzić na podatku przy sprzedaży mieszkania?

Jak oszczędzić na podatku przy sprzedaży mieszkania?


Jeśli opracujemy właściwą strategię sprzedaży mieszkania, możemy oszczędzić na podatku, nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Lepiej wystrzegać się sprzedaży mieszkania za gotówkę, w ten sposób zwiększamy prawdopodobieństwo kradzieży, a w najgorszym przypadku czeka nas przesłuchanie przez policję w charakterze podejrzanego. Jak przeprowadzić transakcję bez ponoszenia zbytniego ryzyka i nadmiernych kosztów?

Umowy finalne są zawierane przed notariuszem. Tylko tak zawarta umowa przenosi prawo do nieruchomości. W umowie tej znajduje się konkretna data wydania i zapłaty za nieruchomość. Zazwyczaj ta druga następuje szybciej, a cała transakcja zostaje zamknięta w ciągu kilku lub kilkunastu dni. Zapłata najczęściej dokonywana jest w formie przelewu, często strony zakładają sobie konto w tym samym banku, dzięki temu mogą zrobić przelew już u notariusza.

Istnieje jeszcze możliwość zabezpieczenia przelewu środków, za pomocą usługi depozytu notarialnego. Kupujący wpłaca tam pieniądze przed transakcją, a przelewu na rachunek sprzedającego po transakcji dokonuje notariusz. Jednak notariusz za tę dodatkową usługę pobiera opłatę, przy kwocie 300 tys. zł opłata wynosi maksymalnie 1211,55 zł z VAT.

Nie każda transakcja musi przebiegać schematycznie, wszystko zależy od konkretnego przypadku.

Jeśli sprzedający nabył prawo do nieruchomości przed 1 stycznia 2007 roku, ale po 1 stycznia 2006 roku i nie chce płacić podatku od sprzedaży mieszkania o cenie 500 tys. zł (podatek od tej kwoty wyniósł by 50 tys. zł). W takiej sytuacji trzeba zawrzeć umowę finalną najwcześniej 1 stycznia 2012 roku. Wtedy mija pięć lat podatkowych od nabycia nieruchomości, po tym czasie sprzedający jest zwolniony z podatku od sprzedaży nieruchomości.

Zobacz także: Gmina ustala podatek od nieruchomości

Nie trzeba rozpoczynać transakcji tego dnia. Można zawrzeć umowę przedwstępną przed tą datą. Najbezpieczniej będzie zawrzeć ją w formie notarialnej z pełnomocnictwem nieodwołalnym i niewygasającym do zawarcia umowy finalnej 1 stycznia 2012 roku. Pełnomocnictwo sprawi, że kupujący będzie mógł przenieść na siebie własność mieszkania nawet wtedy, gdy sprzedający rozmyśli się w międzyczasie (dotyczy to również sytuacji, w której sprzedający umarł). Takie zabezpieczenie daje możliwość kupującemu zapłaty za mieszkanie i otrzymania kluczy, w momencie zawarcia umowy przedwstępnej. Jednak takie działania niesie za sobą pewno ryzyko, ponieważ faktyczne przeniesienie nastąpi dopiero w momencie podpisania umowy finalnej.

Jeśli sprzedający jest w trakcie zamiany mieszkania, istnieje wtedy możliwość wynegocjowania prawa do mieszkania w lokalu, nawet przez kilka miesięcy po jego zbyciu, aż do czasu otrzymania kluczy do nowego mieszkania. Jednak zazwyczaj wiąże się to z niższą ceną lokalu bądź z opłacaniem przez poprzedniego właściciela czynszu za wynajem sprzedanego mieszkania.

Mamy do wyboru kilka rozwiązań, trzeba mieć świadomość, że każde z nich wiąże się z jakimś ryzykiem, ale każde z nich również pozwala oszczędzić pieniądze, dlatego należy odpowiednio dobrać schemat do naszej sytuacji.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jak przeprowadzić transakcję bez ponoszenia zbytniego ryzyka i nadmiernych kosztów?  Jest kilka sposobów dokonania transakcji sprzedaży mieszkania: samodzielnie bądź z pośrednikiem, za pomocą umowy przedwstępnej w formie zwykłej bądź przed notariuszem, możemy skorzystać z zadatku lub zaliczki.
Jak przeprowadzić transakcję bez ponoszenia zbytniego ryzyka i nadmiernych kosztów? Jest kilka sposobów dokonania transakcji sprzedaży mieszkania: samodzielnie bądź z pośrednikiem, za pomocą umowy przedwstępnej w formie zwykłej bądź przed notariuszem, możemy skorzystać z zadatku lub zaliczki.

Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »