| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Jak wzrost podatku Vat odbije się na rynku nieruchomości?

Jak wzrost podatku Vat odbije się na rynku nieruchomości?

2011 rok przynosi nam podwyżkę o 1% podatku VAT na mieszkania i materiały budowlane. Nie oznacza to wielkich podwyżek cen. Więcej zapłacić będą musieli, tylko ci, którzy noszą się z zamiarem zakupu mieszkania o metrażu większym, niż 150 m2.


Mając na myśli termin budownictwa społecznego, mówimy o nieruchomościach, gdzie mieszkanie i dom nie są większe, niż 150 i 300 m2. Lokale, które nie przekroczą tego metrażu wciąż obciążone będą niezmienionym podatkiem. Jednak w przypadku, gdy metrów kwadratowych w domu będzie więcej niż 300, wówczas nadwyżka zostanie inaczej opodatkowana. Od 1 stycznia 2011 roku, wzrasta podatek VAT na mieszkania i materiały budowlane. W pierwszym wypadku zanotujemy wzrost z 7% na 8%. Ceny mieszkań odbieranych od dewelopera, w związku z tym wzrosną. Szansą była wpłata do końca ubiegłego roku, kiedy podatek od mieszkania wynosił wciąż 7%. W 2011 roku wzrost podatku VAT, będzie kosztował nowych właścicieli mieszkań kilka tysięcy złotych, dodatkowo włożonych w zakup mieszkania. Od ceny materiałów będzie odprowadzony podatek 23%. Dotąd wynosił on o 1% mniej.

Wiele agencji deweloperskich, wykorzystało sytuację podniesienia VAT na mieszkania do celów promocyjnych. Mimo tego, nie doszło do wzmożonej aktywności kupujących przed końcem 2010 roku. Świadczy to, o braku realnych szans na wielkie podwyżki. W praktyce, dużo więcej będziemy musieli zapłacić za apartamentowce o niewyobrażalnym metrażu. Małe mieszkania nie będą miały dodatkowego obciążenia. Co więcej, stwarza to możliwość negocjacji z deweloperem. W przypadku podwyżki VAT, będzie on zdolny do udzielenia kilkuprocentowego rabatu. W kwestii remontu mieszkania, faktycznie będziemy musieli więcej zapłacić. Nie liczmy na to, że przy podniesieniu cen materiałów budowlanych, ekipy obniżą swoją stawkę.

Czytaj także

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wiele agencji deweloperskich, wykorzystało sytuację podniesienia VAT na mieszkania do celów promocyjnych
Wiele agencji deweloperskich, wykorzystało sytuację podniesienia VAT na mieszkania do celów promocyjnych

e-wydanie Dziennika Gazety Prawnej276.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK