| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Nieruchomości za granicą > Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w drodze zasiedzenia

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w drodze zasiedzenia

Cudzoziemiec zamierzający nabyć nieruchomość w drodze zasiedzenia powinien uzyskać stosowne zezwolenie. Ponadto obcokrajowiec zobowiązany jest spełnić przesłanki określone przepisami prawa cywilnego.

Nabycie własności nieruchomości w drodze zasiedzenia

Na wstępie należy wyjaśnić, na czym polega zasiedzenie uregulowane w polskich przepisach prawa cywilnego. Zasiedzenie polega na nabyciu własności skutkiem ciągłego posiadania przez czas prawem przewidziany. Zasiedzenie następuje z mocy prawa. Oznacza to, że do zasiedzenia nie jest wymagane dokonanie jakiejkolwiek innej czynności prawnej.

Własność nieruchomości może nabyć w drodze zasiedzenia jedynie posiadacz samoistny, który faktycznie włada rzeczą jak właściciel. Oznacza, że korzysta z rzeczy, pobiera jej pożytki oraz uważa się za osobę uprawnioną do rozporządzania rzeczą.

Do nabycia własności nieruchomości w drodze zasiedzenia muszą zostać spełnione łącznie dwie przesłanki, tj.: 1. samoistne i nieprzerwalne posiadanie oraz 2.upływ zakreślonego ustawą terminu jego trwania. Stwierdzenie, czy posiadacz nabywa posiadanie nieruchomości w złej lub dobrej wierze zależy od długości okresu posiadania nieruchomości niezbędnego do nabycia. Posiadacz w dobrej wierze może nabyć nieruchomość po dwudziestu latach nieprzerwanego samotnego posiadania, natomiast w przypadku złej wiary po trzydziestu latach. 

Zobacz także serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Zasiedzenie jako forma nabycia nieruchomości przez cudzoziemca

Należy wskazać, że zasiedzenie jest jedną z form nabycia nieruchomości poprzez długotrwałe i faktyczne posiadanie. Cudzoziemiec planujący nabyć nieruchomość w Polsce zobowiązany jest oprócz uzyskania stosownego zezwolenia, także spełnić przesłanki określone przepisami prawa cywilnego.

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w drodze zasiedzenia wymaga: 1. nieprzerwalnego posiadania samoistnego oraz 2. upływu 20 lat, jeżeli posiadacz nabył posiadanie nieruchomości w dobrej wierze i 30 lat w przypadku posiadania w złej wierze.

Należy także wskazać, że jeśli nie zostaną spełnione którykolwiek z powyżej wskazanych przesłanek, nabycie nieruchomości w drodze zasiedzenia będzie nie możliwe. Bez wątpienia, nabycie nieruchomości przez cudzoziemców w drodze zasiedzenia należy do rzadkości. Obcokrajowiec z pewnością szybciej uzyska obywatelstwo polskie niż spełni warunki związane z upływem wymaganego okresu do skuteczności nabycia nieruchomości w drodze zasiedzenia.

Zobacz także serwis: Deweloper

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Cudzoziemiec zamierzający nabyć nieruchomość w drodze zasiedzenia powinien uzyskać stosowne zezwolenie.
Cudzoziemiec zamierzający nabyć nieruchomość w drodze zasiedzenia powinien uzyskać stosowne zezwolenie.

Personel i Zarządzanie – prenumerata459.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »