| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Nieruchomości za granicą > Nabywanie nieruchomości w Słowenii przez cudzoziemca

Nabywanie nieruchomości w Słowenii przez cudzoziemca

Cudzoziemiec zamierzający nabyć nieruchomość na terenie Słowenii posiada takie same uprawnienia jak obywatel tego kraju. Słowenia przez 7 lat może korzystać z klauzuli ochronnej dotyczącej nakazu dostosowania państwowych monopoli handlowych.

Upoważnienie do korzystania z klauzuli ochronnej

Cudzoziemiec zamierzający kupić na terenie Słowenii mieszkanie, dom, działkę powinien pamiętać o tym, że nabywanie nieruchomości w tym kraju charakteryzuje się tym, że przez 7 lat posiada ona prawo do korzystania klauzuli ochronnej uregulowanej w art. 37 TFUE (dawny art. 30 TWE). Zgodnie z dyspozycją niniejszego przepisu Słowenia dopuszcza w pewnych przypadkach możliwość wprowadzania przez państwa członkowskie jednostronnie pewnych ograniczeń wwozu lub wywozu towarów. Jak należy rozumieć ten przepis w stosunku do problematyki nabywania nieruchomości? Mając na uwadze powyższy przepis, Słowenia posiada uprawnienie do wprowadzania środków korygujących na rynku nieruchomości w przypadku pojawienia się znaczących trudności, trwających przez długi okres. Ponadto problemy te mogą mieć poważne skutki dla gospodarki regionu.

Zobacz serwis: Dom i Prawo

Nabywanie nieruchomości

Słowenia jest położona w Europie Środkowej, a przy tym posiada dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 2004 roku Słowenia jest zarówno członkiem UE, jak i należy do NATO. Słowenia jest bardzo atrakcyjnym miejscem na nabywanie nieruchomości dla obcokrajowców, gdyż w większości kraj pokrywają piękne wyżyny i góry (Alpy Julijskie i góry Dynarskie), a przy tym są urodziwe parki (park narodowy Triglav) oraz podziemne rzeki oraz główne rzeki (Drawa, Sawa wpadające do Dunaju) i jeziora krasowe (w tym Jezioro Cerknickie oraz Bled, Bohinj), jaskinie. Słowenia jest uważana za jedno z najbardziej zalesionych i zielonych państw na świecie, gdyż w większej części kraj zajmują lasy.

Z uwagi na tak wiele zalet powyżej wskazanych, nie ulega wątpliwości, że zakup nieruchomości na terenie Słowenii to dobry wybór. Cudzoziemiec pragnący zakupić nieruchomość na terenie Słowenii posiada takie same uprawnienia jak obywatel tego kraju. Prawo do nabycia nieruchomości w Słowenii ma zarówno osoba prawna, jak i osoba fizyczna. Jednakże należy mieć na uwadze fakt, że nieruchomości na terenie Słowenii są dosyć wysokie, ale pomimo tego warto zainwestować. 

Zobacz także serwis: Finanse

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Cudzoziemiec zamierzający nabyć nieruchomość na terenie Słowenii posiada takie same uprawnienia jak obywatel tego kraju.
Cudzoziemiec zamierzający nabyć nieruchomość na terenie Słowenii posiada takie same uprawnienia jak obywatel tego kraju.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »