| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Nieruchomości za granicą > Ograniczenie w nabywaniu prawa własności do nieruchomości w Bułgarii

Ograniczenie w nabywaniu prawa własności do nieruchomości w Bułgarii


W Bułgarii poprzez ustalenia z Unią Europejską wprowadzono okres przejściowy, na podstawie którego cudzoziemcy mogą nabywać prawa własności do nieruchomości w celu zapewnienia ochrony masowego wykupu państwowej ziemi.

Na wstępie należy zaznaczyć, że reguły w zakresie nabywania nieruchomości przez cudzoziemców w Bułgarii oparte są o następujące akty prawne:

- konstytucja,

- ustawa o własności,

- ustawa o lasach,

- ustawa o terytoriach chronionych,

- ustawa o cudzoziemcach,

- ustawa o restytucji własności lasów i terenów leśnych,

- ustawy o własności i użytkowaniu rolniczych terenów.

Zasady nabywania nieruchomości gruntowych w Bułgarii uległy ogromnym zmianą po przystąpieniu w 2005 roku do Unii Europejskiej. W wyniku tychże zmian zostały ustanowione okresy przejściowe zarówno dla osób fizycznych, jak i prawnych z Unii Europejskiej. W tym momencie należy zaznaczyć, że przepisy bułgarskie dzielą cudzoziemców na dwie grupy: osoby fizyczne i osoby prawne. Zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne w odniesieniu do tego, z jakiego kraju pochodzą – mają różne prawa i obowiązki w zakresie nabywania nieruchomości.

Zobacz serwis: Najem

Dla przykładu cudzoziemiec będący osobą fizyczną, który prowadzi działalność gospodarczą w Bułgarii – posiada uprawnienie do nabywania ziemi bez żadnych ograniczeń.

Ograniczona możliwość nabywania prawa własności do nieruchomości przez cudzoziemców w Bułgarii została wprowadzona po negocjacjach Bułgarii z Unią Europejską. W wyniku czego został wprowadzony okres przejściowy, w którym cudzoziemcy nie będą mogli nabywać prawa własności do nieruchomości. Należy jednak zaznaczyć, że ograniczenie w zakresie możliwość nabywania prawa własności do nieruchomości powinno zostać zniesione, gdyż ten fakt może zniechęcać inwestorów do kupowania mieszkań, domów lub gruntów leśnych, czy też rolnych.

Zobacz także serwis: Wspólnota mieszkaniowa

Należy pamiętać o tym, że istotnym warunkiem przy nabywaniu prawa własności gruntowej przez cudzoziemców w Bułgarii jest przedstawienie udokumentowanego stałego pobytu na ternie Bułgarii, czyli odnotowanie nieprzerwanego pobyt przez 5 lat na terenie Bułgarii oraz spełnienie warunku związanego z zatrudnieniem.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Istotnym warunkiem przy nabywaniu prawa własności gruntowej przez cudzoziemców w Bułgarii jest przedstawienie udokumentowanego stałego pobytu na ternie Bułgarii.
Istotnym warunkiem przy nabywaniu prawa własności gruntowej przez cudzoziemców w Bułgarii jest przedstawienie udokumentowanego stałego pobytu na ternie Bułgarii.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »