| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Najem > Najem instytucjonalny 2017/2018

Najem instytucjonalny 2017/2018

Obowiązująca od 11 września 2017 r. ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości wprowadziła istotne zmiany w dotychczasowo obowiązującej ustawie o ochronie praw lokatorów. Nowelizacja zawężyła krąg podmiotów, które mogą zainicjować zawarcie umowy najmu okazjonalnego tylko do osób fizycznych, niezajmujących się zawodowo wynajmem lokali. Ponadto wprowadziła nową instytucję tzw. najmu instytucjonalnego.

Umowa najmu instytucjonalnego, jako umowa najmu lokalu mieszkalnego może być zawarta tylko przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wynajmowania lokali zarówno przez osobę fizyczną, prawną jak i jednostkę organizacyjna niebędącą osobą prawną.

Czas obowiązywania i forma zawarcia

Umowa zawierana jest na czas oznaczony. Ustawodawca nie określa do kiedy najdłużej może ona obowiązywać, pozostawia tą kwestię do samodzielnego ustalenia samym zainteresowanym. W przypadku zawarcia jak i zmiany umowy najmu instytucjonalnego lokalu konieczne jest zachowanie formy pisemnej pod rygorem nieważności.

Polecamy: E-wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Co jest potrzebne oprócz umowy?

Do zawartej umowy najmu instytucjonalnego konieczne jest dołączenie oświadczenia najemcy. W treści tego dokumentu wyraża on zgodę na poddanie się egzekucji oraz na opróżnienie i wydanie lokalu użytkowanego na podstawie umowy najmu instytucjonalnego w terminie wskazanym w żądaniu właściciela. Jeżeli więc najemca zaprzestaje uiszczać opłaty z tytułu zawartej umowy, wynajmujący ma prawo domagać się opuszczenia przez niego lokalu. Ponadto jeżeli najemca wykona swoje zobowiązanie tzn. zgodnie z żądaniem wynajmującego opuści dotychczasowe mieszkanie, traci jednocześnie możliwość otrzymania lokalu socjalnego i pomieszczenia tymczasowego.

Oświadczenie najemcy musi być sporządzone w formie aktu notarialnego. Opłata za sporządzenie aktu notarialnego nie może wynosić więcej niż maksymalna kwota czynszu normowanego ,,bez opcji” za 1 m 2 na wynajem, określona dla miasta stołecznego Warszawy.

Najemca może zostać również obciążony obowiązkiem wpłacenia kaucji, która pełni formę zabezpieczenia należności z tytułu najmu instytucjonalnego lokalu przysługujących właścicielowi w dniu opróżnienia lokalu oraz kosztów eksmisji.

Wysokość kaucji nie może być jednak wyższa od trzykrotności miesięcznego czynszu za określony lokal. Przy wyliczeniach bierzemy pod uwagę stawkę jaka obowiązywała w dniu zawarcia samej umowy. Kaucja jest zwracana najemcy w ciągu miesiąca od dnia, w którym opróżnił on lokal po potrąceniu należności właściciela.

Zobacz: Nieruchomości

Co należy zrobić gdy najemca nie chce opuścić lokalu?

W takich przypadkach właściciel sporządza pisemny dokument z urzędowo poświadczonym podpisem, w którym zobowiązuje najemcę do opuszczenia lokalu. W swoim żądaniu wskazuje tożsamość stron umowy, jak również przyczyny z jakich umowa najmu instytucjonalnego lokalu między nimi już nie obowiązuje. Najemca ma co najmniej 14 dni na opuszczenie lokalu. Jeżeli w umówionym terminie nie wykona zobowiązania, właściciel składa wniosek do sądu o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu, który zawiera wspomniane już wcześniej oświadczenie najemcy. Wynajmujący do wniosku załącza wspomniane już żądanie opuszczenia lokalu wraz z dowodem, że zostało ono doręczony najemcy i dokument potwierdzający posiadały tytuł prawny do lokalu. Uwzględnienie wniosku przez sąd umożliwia podjęcie działań przez komornika w celu opróżnienia lokalu i oddania go w posiadanie właścicielowi.

Podstawa prawna:
Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości z dnia 20 lipca 2017r. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1529).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Eco Carport

Producent i dystrybutor wiat z drewna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »