| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Najem > Jak bezpieczenie wynająć mieszkanie. Poradnik dla studentów

Jak bezpieczenie wynająć mieszkanie. Poradnik dla studentów

Koniec wakacji to moment, kiedy wielu studentów zaczyna szukać mieszkania. Jak szukać mieszkania w sposób bezpieczny? Zobacz poradnik dla studentów szukających mieszkania.

  1. Protokół zdawczo-odbiorczy

Aby uniknąć problemów w kwestii stanu mieszkania przed i po zakończeniu umowy najmu, należy spisać protokół zdawczo-odbiorczy. To dokument opisujący stan faktyczny lokalu oraz jego wyposażenia. Dobrze jest do protokołu dołączyć dokumentację zdjęciową, która powinna rozwiać ewentualne wątpliwości. W spisie powinny znaleźć się informacje o stanie i jakości ścian, podłóg, okien, mebli, wyposażenia itd. Im bardziej szczegółowy będzie to dokument, tym lepiej. Spisać należy także stan liczników, by jako najemca nie ponosić kosztów, które wygenerowali poprzedni lokatorzy.

  1. Kaucja zabezpieczająca

Michał Bukowski zauważa, że finansowym zabezpieczeniem interesów właściciela nieruchomości jest kaucja, którą najemca płaci przy podpisaniu umowy. Zwykle ma ona wysokość miesięcznego czynszu. Jeśli nie ma problemów z płatnościami i nie pojawiły się zniszczenia w mieszkaniu, w chwili rozwiązania umowy i wyprowadzki, kaucja wraca do najemcy. Pobieranie kaucji jest normalną praktyką rynkową i nie należy jej unikać. Niektórzy właściciele dodatkowo zbierają dokładne informacje o najemcach, pytając np. o miejsce pracy, zarobki czy numer kontaktowy do kogoś z rodziny. Wynajem mieszkania to bowiem biznes jak każdy. Przedsiębiorstwa działające np. w branży telekomunikacyjnej też prześwietlają swoich klientów.

Zobacz także: Bezpieczny wynajem to weryfikacja najemców

Zobacz także: Wynajem nieruchomości obcokrajowcom – wskazówki dla właścicieli mieszkań

Zobacz także:  Prawa i obowiązki najemcy po zakończeniu umowy najmu nieruchomości

Źródło: Materiały prasowe

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »