| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Najem > Jakie obowiązki ma najemca mieszkania?

Jakie obowiązki ma najemca mieszkania?

Do podstawowych obowiązków najemcy należy płacenie czynszu zgodnie z wyznaczonym w umowie terminem i regulowanie innych opłat dodatkowych. Oprócz tego najemca powinien użytkować mieszkanie zgodnie z umową i tym samym zgodnie z jego przeznaczeniem.

Regulowanie opłat za wynajmowane mieszkanie

Dość oczywistym obowiązkiem najemcy wydaje się regularne płacenie czynszu zgodnie z terminami określonymi w umowie najmu. W sytuacji gdy umowa nie określa terminów płatności, czynsz powinien być płacony zgodnie z zasadami zawartymi w Kodeksie cywilnym. Wówczas znaczenie ma czas, na który została zawarta umowa. W przypadku umów zawieranych na 1 miesiąc czynsz należy zapłacić w całości z góry, w przypadku najmu na okres dłuższy niż miesiąc czynsz/ opłaty należy uregulować do 10 dnia każdego miesiąca – tak samo w przypadku umowy na czas nieokreślony.

Zobacz też: Jakie obowiązki ma osoba wynajmująca mieszkanie?

Gdy najemca spóźni się z zapłatą, obowiązują go odsetki umowne lub odsetki ustawowe, jeśli umowa nie przewiduje inaczej. W sytuacji spóźnienia z płatnością wynajmujący ma prawo do żądania naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki i do wypowiedzenia umowy najmu bez zachowania terminu wypowiedzenia zapisanego w umowie. Wypowiedzenie umowy najmu jest możliwe w sytuacji niedopełnienia płatności za dwa pełne okresy – dwa kolejne miesiące. Najemca ma również obowiązek regulowania opłat dodatkowych wynikających z umowy – na przykład opłaty za wodę, prąd czy gaz. Jeśli najemca przez rok lub dłużej zalega z płatnością za opłaty dodatkowe wynajmujący ma prawo zastawu na rzeczach ruchomych najemcy. Po uregulowaniu zaległych opłat wynajmujący ma obowiązek zwrotu rzeczy objętych prawem zastawu.

Zobacz też:  Nielegalny wynajem mieszkania – konsekwencje i kary

Używanie wynajmowanego mieszkania

Najemca ma również obowiązek używania mieszkania zgodnie z jego przeznaczeniem określonym w umowie lub, jeśli umowa nie określa przeznaczenia lokalu, zgodnie z art. 666 § 1 Kodeksu cywilnego.

Art. 666. § 1. Najemca powinien przez czas trwania najmu używać rzeczy najętej w sposób w umowie określony, a gdy umowa nie określa sposobu używania - w sposób odpowiadający właściwościom i przeznaczeniu rzeczy.

Warto pamiętać, że najemca powinien dokonywać drobnych nakładów związanych ze standardowym użytkowaniem rzeczy znajdujących się w mieszkaniu – na przykład wymieniać żarówki, dbać o drobne naprawy baterii, podłóg, okien itp. Wszystko zależy od tego, co umowa mówi na temat owych drobnych nakładów. Bez zgody właściciela najemca nie może wykonywać w mieszkaniu zmian niezgodnych z jego przeznaczeniem lub z umową. Za zmiany tak zwane sprzeczne uznaje się takie, które uniemożliwiają albo utrudniają korzystanie z elementów umieszczonych w mieszkaniu do celów pierwotnych. Jeśli najemca dokona tego typu zmian samowolnie, wynajmujący ma prawo wnieść roszczenie o przywrócenie stanu pierwotnego, a jeśli takie przywrócenie nie jest możliwe – o naprawienie wyrządzonej szkody.

Zobacz też: Rodzaje umów najmu mieszkania

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK